Klaus doplní do bankovní rady ČNB Janáčka, viceguvernérem bude Tomšík

Praha - Prezident Václav Klaus v úterý jmenuje hlavního ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka (67) členem bankovní rady České národní banky. Jmenovat bude taktéž nového viceguvernéra. Stane se jím vrchní ředitel centrální banky Vladimír Tomšík (36). Po předčasném odchodu Zdeňka Tůmy z funkce guvernéra ČNB a jmenování Miroslava Singera na jeho místo tak prezident obsadí uprázdněné posty.

Prezident Klaus 18. června jmenoval guvernérem ČNB Miroslava Singera. Singer nahradí od 1. července na šestileté funkční období Tůmu. Končící guvernér svou rezignaci zdůvodnil mimo jiné snahou zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které by mohly negativně ovlivnit bankovní radu ČNB. V době, kdy dojde k obměně většiny členů rady, by navíc nový guvernér měl být podle jeho názoru ve své funkci už dobře zaběhnutý.

Kdo je Kamil Janáček a Vladimír Tomšík

Kamil Janáček

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Své vzdělání dále rozšířil na středisku evropských studií univerzity v Nancy. V roce 1991 byl jmenován docentem na VŠE a od roku 1997 je profesorem. V letech 1965 až 1992 pracoval jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV, na počátku devadesátých let zastával rok funkci náměstka ministra práce a sociálních věcí. Nyní pracuje jako hlavní ekonom Komerční banky.

Vladimír Tomšík

Studoval na národohospodářské fakultě a fakultě financí a účetnictví VŠE a fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Získal doktorát v oboru hospodářská politika a v oboru ekonomie. V roce 2004 habilitoval na VŠE v oboru finance a o pět let později byl jmenován profesorem téhož oboru.

Tomšík pracoval jako odborný asistent na VŠE, poté působil jako analytik v týmu makroekonomických analýz hlavního ekonoma Komerční banky a hlavní ekonom skupiny NEWTON Holding. V letech 2004 až 2006 zastával post vedoucího Ústavu ekonomie na NEWTON College. Od roku 2006 je členem bankovní rady České národní banky a vykonává rovněž funkci vrchního ředitele ČNB.

Druhým viceguvernérem ČNB je Mojmír Hampl. Bankovní radu dále tvoří Robert Holman, Pavel Řežábek a Eva Zamrazilová. Řežábkovi a Holmanovi skončí mandát 12. února 2011, tedy ve stejný den, kdy měl původně post guvernéra opustit i Tůma.

ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Prezident Václav Klaus jmenoval Miroslava Singera guvernérem České národní banky
Zdroj: ČTK
Autor: ČT24