Bonusy bankéřů chce seškrtat i Evropská unie

Brusel - Omezení bonusů se zřejmě nevyhne ani bankéřům a obchodníkům z finančních institucí v Evropské unii. Podle dohody europoslanců s členskými státy EU by jim měla od příštího roku být hned vyplácena jen část odměn (maximálně 60 procent), zatímco zbytek až po uplynutí tří a více let. Na pravidlech se v tomto týdnu dohodli zástupci Evropského parlamentu a Rady EU zastupující členské státy bloku.

Cílem opatření je, aby si bankéři a obchodníci dávali pozor i na dlouhodobější rizika, která jimi prováděná či plánovaná operace může přivodit. Také obchody s velmi vysokým rizikem měly svůj podíl na vzniku finanční a posléze hospodářské krize.

Součástí dohody je i úmluva, že nejméně polovina odměny by měla být vyplácena ve formě akcií nebo jiných finančních nástrojů, takže v hotovosti by byla jen polovina bonusu. U bank, které mají nějakou státní podporu, by vedení finančního ústavu nemělo získávat žádné bonusy, pokud to nebude jasným způsobem vysvětleno.

Video Omezení evropských bankéřů
video

Omezení evropských bankéřů

Petr Žabža, makléř společnosti Patria

„Jde určitě o pokus rozložit riziko krátkodobých operací směrem dopředu. Dělá to z manažerů samozřejmě mnohem více akcionáře banky a snahou regulace pravděpodobně je, aby se začali chovat jako řádní hospodáři.“

Na plénu Evropského parlamentu se bude o kompromisu hlasovat již v příštím týdnu. Některé členské země EU, třeba Británie, v níž sídlí množství finančních institucí, už opatření na omezení bonusů či odchodného pro bankéře zavedly. Jestliže by finanční ústavy pravidla neplnily, hrozily by jim sankce.