Unijní obchodníci se radují, jejich tržby opět rostou

Brusel – V květnu opět rostly maloobchodní tržby v eurozóně a celé Evropské unii. V dubnu přitom klesaly. V květnu tak obchodníci v zemích platících eurem utržili ve srovnání s předchozím měsícem o 0,2 procenta více, v celé evropské sedmadvacítce se tržby zvedly o 0,4 procenta. Informaci dnes přinesl Evropský statistický úřad Eurostat. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku obchodníci v eurozóně utržili v květnu o 0,3 procenta více, v EU jejich tržby stouply o 0,5 procenta.

Nejlépe se měli obchodníci v Dánsku a Polsku

Tržby za potraviny, nápoje a tabák oproti dubnu povyrostly o 0,2 procenta v eurozóně a v celé unii o 0,3 procenta. V „nepotravinovém“ sektoru obchodníci utržili o 0,4 procenta respektive 0,5 procenta více.

Podle ekonomů je nicméně oživení maloobchodních tržeb velmi mírné. „Křehkost maloobchodních tržeb v eurozóně podtrhuje srovnání třech měsíců do února se třemi měsíci do května, kdy tržby v podstatě stagnovaly,“ řekl Howard Archer z IHS Global Insight.

Oživení maloobchodních tržeb brzdí podle analytiků i současná dluhová krize v eurozóně. Vlády přistupují k nejrůznějším úsporným opatřením, což může vyvolávat nejistotu mezi spotřebiteli. Podle Martina van Vlieta z finanční skupiny ING by ale mohlo být ještě hůř. „Propad důvěry v ekonomiku kvůli dluhové krizi zůstal poměrně omezený. Úsporná opatření se nicméně časem na útratách spotřebitelů projeví,“ doplnil.

Dánové a Poláci se radují nejvíce

Největší radost z růstu tržeb nicméně měli obchodníci v Dánsku a Polsku, kde růst přesáhl tři procenta. S největším propadem se naopak museli vyrovnat obchodníci na Maltě, kde se tržby snížily o 3,8 procenta, a v Portugalsku s poklesem o 0,8 procenta.