Ve vlacích už se cestující nebudou muset bát, hlídky je ochrání

Praha – České dráhy chtějí posílit pocit bezpečí cestujících na nádražích a ve vlacích. Proto se rozhodly, že na podzim vypíšou výběrové řízení na zajištění soukromé ostrahy v nádražních prostorech a ve vlacích. Zkušební využívání bezpečnostních agentur od začátku února do konce dubna v pilotním projektu se totiž firmě podle mluvčího drah Radka Joklíka osvědčilo a chce v něm pokračovat.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík o projektu

„Výsledky byly jednoznačně pozitivní, od reakce veřejnosti přes snížení trestné činnosti na rizikových spojích až po pozitivní hodnocení zaměstnanců ČD ve vlacích.“

Proto se dráhy rozhodly působení ostrahy ještě posílit. „Nejen ve vlacích, ale i na problémových nádražích budeme s civilními bezpečnostními agenturami dále spolupracovat,“ řekl mluvčí.

Do současnosti společnost na službu tendr nevypsala, ale pouze rozšiřovala spolupráci s agenturami, jejichž služeb již delší dobu využívá ve stanicích. Celkem je ostraha na osmdesátce nádražích. Většina zásahů pak souvisí s vyloučením z přepravy cestujících, kteří odmítají zaplatit či kteří jsou agresivní. Dráhy tvrdí, že do hlídek byli vybráni zvláště komunikativní lidé.

Hlídky si nevybírají, narazit na ně můžete kdekoliv

Pohyb hlídek je rozprostřen po celé železniční síti bez ohledu na denní dobu či druh vlaku. K vidění jsou v lokálních motorácích i mezinárodních expresech. Provizorium má definitivně ukončit řádný tendr, jehož podmínky bude dozorčí rada ČD schvalovat na podzim. S bezpečnostní agenturou ABL, kterou založil pravděpodobný nový ministr dopravy Vít Bárta, dráhy nijak nespolupracují, doplnil Joklík.

Policie na nádraží
Policie na nádraží
Více fotek
  • Policie na nádraží autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1382/138162.jpg
  • Vlak autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175389.jpg