Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 12,3 miliardy korun

Praha - Květen přinesl pro zahraniční obchod přebytek 12,3 miliardy korun, což je meziročně o 0,6 miliardy více. Kladná je přitom květnová bilance nepřetržitě od roku 2004, uvedl dnes Český statistický úřad. Podle předběžných údajů vzrostl vývoz meziročně o 24,4 procenta a dovoz o 25,9 procenta.

Na výsledku se příznivě podílel růst aktiv v obchodě se stroji a dopravními prostředky, naopak nepříznivě působilo prohloubení deficitu v obchodě s minerálními palivy. Na květnové výsledky měl vliv ale i vyšší počet pracovních dní a nízká srovnávací základna loňského května. Posílení koruny vůči euru a oslabení proti dolaru pak znamenalo vyšší růst zahraničního obchodu v přepočtu na eura a nižší přírůstky v přepočtu na dolary.

Podle statistiků se však schodek v obchodu s minerálními palivy prohloubil o 4,7 miliardy korun a s chemickými výrobky o půl miliardy. V obchodě s polotovary a materiály klesl přebytek o 0,2 miliardy a nápoji a tabákem o 0,1 miliardy korun.

Růstu dosáhlo i kladné saldo obchodu se stroji a dopravními prostředky, a to o 4,1 miliardy korun, se surovinami pak o 1,1 miliardy a s průmyslovým spotřebním zbožím o 0,6 miliardy. U obchodu s potravinami, živými zvířaty a živočišnými a rostlinnými oleji a tuky se záporné saldo zmenšilo shodně o 0,2 miliardy.

Dařilo se v oblasti vývozu strojů a dopravních prostředků

Meziroční nárůst o 25,8 procenta zaznamenal vývoz strojů a dopravních prostředků, největší přírůstek statistici zaznamenali u vývozu silničních vozidel, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů a strojů a zařízení užívaných v průmyslu. Dovoz strojů a zařízení stoupl o 29,3 procenta. V tomto případě byl vyšší dovoz u elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů, výpočetní techniky a telekomunikačních zařízení. Zlepšení bylo podle ČSÚ i u dovozu minerálních paliv, který se meziročně zvýšil o 51,3 procenta, a to hlavně kvůli vyššímu dovozu ropy a zemního plynu.

S unijními státy se obchodní bilance meziročně zlepšila o 16,7 miliardy na 51,3 miliardy. Se státy mimo unii se deficit zvýšil na 39 miliard korun z loňských 22,8 miliardy. Přebytek vzrostl v obchodě s Německem, Francií, Británií, Španělskem a Slovenskem. Naopak v obchodě s Čínou, Ruskem, Ázerbájdžánem a Thajskem se zvětšil schodek.

Schodek obchodu s potravinami a živými zvířaty se zvětšil

V porovnání s předchozími dvanácti měsíci se za posledních dvanáct měsíců snížil vývoz o 0,1 procenta a dovoz o 4,2 procenta. Obchodní bilance vykázala přebytek 166,9 miliardy korun, tedy o 90,5 miliardy více. Bilance se zlepšila u minerálních paliv, strojů a dopravních prostředků, průmyslového spotřebního zboží, surovin, chemických výrobků, živočišných a rostlinných olejů a tuků a nápojů a tabáku. Naproti tomu schodek obchodu s potravinami, živými zvířaty se zvětšil a snížil se i přebytek obchodu s polotovary a materiály.

Vývoz vzrostl od ledna do května o 14,1 procenta a dovoz o 13,2 procenta. Přebytek obchodní bilance meziročně vzrostl o 15,2 miliardy korun na 74,7 miliardy.

Stavební práce
Stavební práce
Více fotek
  • Stavební práce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1668/166777.jpg
  • Mléko autor: Randy Mayor, zdroj: cookinglight.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1469/146868.jpg