Miroslav Singer: Vášnivý vinař u kormidla českého bankovnictví

Praha – Již týden stojí v čele České národní banky nová tvář – dosavadní viceguvernér Miroslav Singer. Ve vůbec prvním větším rozhovoru po nástupu do funkce v České televizi představil svá očekávání budoucího vývoje i toho, jaké úkoly na centrální banku v nejbližší době čekají. Bojovat podle něj nebude muset s inflací, mimo diskusi je teď i zavedení eura. Naopak vypořádat se bude muset s nižším hospodářským růstem, než na jaký jsme byli zvyklí v dobách před krizí. Horká diskuse ji čeká také v otázkách regulace a přenosu dohledových pravomocí do Bruselu. Rozhovor se ale nenesl jen ve formálním duchu, Singer se v něm rovněž přiznal, že je vášnivým vinařem.

Svět se podle Singera pomalu zotavuje z krize, i když dynamika, s jakou se tak děje, je značně rozdílná. „Tržní asijské ekonomiky, zdá se, už zase jsou na dobrých růstových trajektoriích. Vyspělá Evropa je nejpomaleji rostoucí a svým způsobem nejproblematičtější částí světa, a to nás může zdržet,“ obává se guvernér.

Oživení v Evropě, jak známo, komplikují vysoké dluhy jednotlivých zemí. Může se stát, že se největší dlužníci bankrotu vyhnou, nejistota na trzích ovšem zůstává vysoká. Finanční problémy států se podle Singera mohou otočit do finančních problémů některých trhů, případně opět do problémů některých finančních institucí. Hrozilo by tak, že státy budou muset stejně jako během vrcholící finanční krize zachraňovat některé banky, což by znovu vytáhlo miliardy z kapes daňových poplatníků.

Video Vizitka Miroslava Singera
video

Vizitka Miroslava Singera

Vizitka Miroslava Singera

8.7.2010 E

Rozhovor s Miroslavem Singerem

„Já myslím, že nejistoty jsou nižší než před rokem, což ovšem neznamená, že jsou nízké a ani to neznamená, že to centrální bankovnictví je tak klidné, jako když jsem přicházel do centrální banky před pěti a půl lety,“ podotkl Singer.

Singer je skeptický k regulacím a blízkému přijetí eura

Singer zároveň pro list Wall Street Journal vyjádřil vážné výhrady vůči možným regulačním opatřením v Evropě. Guvernér se obává, že přístup Evropské unie k regulaci finančního sektoru je špatný a nesouhlasí s názorem, že finanční krizi způsobil nedostatek mezinárodní regulace. Zároveň zopakoval, že vzhledem k nejistotě kolem eurozóny v důsledku dluhové krize v Řecku prozatím nemá smysl uvažovat o přijetí eura v ČR. Dodal, že zatím nehodlá spekulovat o tom, zda by vstup do eurozóny pomohl české ekonomice.

Euru dá Česko zatím sbohem

0„Euro realisticky diskutovatelné téma dva tři roky nebude. V praxi je tolik nejistot, že v tuto chvíli nemá smysl toto téma probírat,“ podotkl Singer.

Hospodářský růst nebude nijak závratný

„Svět po krizi nebude stejný jako před ní a přizpůsobování trvá dlouho. Snižuje se míra zadlužení všeho a všech ve vyspělých ekonomikách, a to je bolestný proces, který vede k tomu, že růst vyspělých ekonomik zvláště evropských bude nějakou dobu dost mizivý. Dá se očekávat, že dojde k dalšímu zpomalení,“ popsal to, co nás v nejbližší době čeká, nový guvernér.

Co se týče české ekonomiky, ta by podle něj měla letos růst jen mírně. Příští rok by už mohl hrubý domácí produkt povyskočit o něco rychleji. Vysokých temp růstu, na která jsme byli zvyklí před krizí, se ale jen tak nedočkáme. Přesto Česku krize v mnoha ohledech pomohla. Například firmám se povedlo restrukturalizovat odbyt na asijské trhy, což by mohlo do budoucna znamenat výhodu.

Máme se obávat vysoké inflace?

Mezi ekonomy panují obavy, že by Evropa mohla řešit nadměrné dluhy vysokou inflací, která by z nich ukousla. „Historicky dluhy v drtivé většině případů řešila inflace,“ přiznává nový guvernér. A domnívá se, že některé státy sáhnou k tomuto řešení i nyní. Česka by se to ale týkat nemělo. „Naše dluhy to nejsou, my ten problém v této chvíli nemáme, a přijmeme-li kolektivní opatření, tak ani mít nebudeme,“ zdůraznil.

Singer půjde v Tůmových šlépějích

„V bankovní radě působil poměrně dlouho, proto je predikovatelný, nečekám žádnou revoluci, spíš to bude inteligentní a poučená politika,“ nastínil směr, kterým se bude Česká národní banka pod taktovkou Singera ubírat, vedoucí partner finančního poradenství společnosti Deloitte Josef Kotrba.

Nový guvernér miluje rock a víno

Miroslav Singer (42) byl v předchozích pěti letech viceguvernérem banky. Předtím působil mimo jiné ve společnostech Expandia Finance nebo PricewaterhouseCoopers. Přednášel také na vysokých školách. Singer miluje rockovou hudbu a spolu se svým otcem pěstuje víno na vlastní vinici. Jak sám říká, letos čeká dobrou úrodu. „My to děláme s tátou hodně ručně, stříkadlo máme na zádech. Nás tak nezasáhlo to, že ti větší vinaři brečí, že nemohli vyjet s mechanizací a stříkat proti plísni. Já jsem chodit ve vinici mohl,“ podotkl s úsměvem Singer.