Škrtání v rozpočtu se dotkne i chudých rodin s dětmi a postižených

Praha - Pomocí sociálních škrtů chce nová vládní koalice snížit schodek veřejných financí o jedenáct miliard korun. Sociální škrty se tak nevyhnou ani chudým rodinám s dětmi a zdravotně postiženým. ODS, TOP 09 a VV chtějí zrušit nejen sociální příplatek, který pobírají chudé rodiny s dětmi, ale i příspěvek na sociální péči pro lidi s nejnižším stupněm postižení, z dnešních 2 000 na 800 korun měsíčně. To se dotkne 120 tisíc zdravotně postižených. S odvoláním na kompletní plán sociálních škrtů budoucí vlády na rok 2011 o tom píší dnešní Hospodářské noviny.

Na snížení příspěvku na sociální péči o postižené ušetří příští rok stát 1,3 miliardy. A díky zrušení sociálního příplatku, který ve výši 392 korun za každé dítě pobírají například čtyřčlenné rodiny, jejichž čistý příjem nedosahuje 14 500 měsíčně, ušetří rozpočet v roce 2011 dokonce tři miliardy korun.

Šetřit ale hodlá vláda i na úkor zaměstnavatelů. Ti totiž budou platit za své zaměstnance o týden delší nemocenskou než dnes. Zatímco dnes vyplácejí firmy nemocným lidem dávky za první dva týdny, nově to bude za první tři týdny. Firmy tak zaplatí zhruba o 1,5 miliardy víc než dnes. „Nejsme z toho nadšeni, ale volili jsme mezi tímto krokem a požadavkem VV na zvýšení firemních daní. A toto je lepší než zvýšení daní,“ řekl hlavní ekonomický vyjednávač ODS Martin Kocourek. Zvýšení daní firem o jedno procento, které navrhovaly Věci veřejné, by zatížilo české firmy skoro třikrát víc než delší vyplácení nemocenské.

Jaromír Drábek, budoucí ministr práce a sociálních věcí (TOP 09).

„Škrtání u zdravotně postižených mě bolí nejvíc. Nicméně ty škrty jsou nezbytné, jinak s penězi určenými na sociální péči nevyjdeme.“

Další zhruba dvě miliardy pak vláda proti původním rozpočtovým plánům podle listu ušetří díky prodloužení nižší nemocenské pro lidi, kteří stonají déle než měsíc. To prosadil na podzim ve sněmovně odcházející ministr financí Eduard Janota. Kromě toho Nečasova koaliční vláda plánuje zrušit porodné na druhé a další dítě. Mírně škrtat pak bude nová vláda i v rodičovské.