Česku výpadky proudu kvůli vedrům nehrozí

Praha/Berlín – Celá střední Evropa trpí velkými vedry. V centrálním Německu se teploty vyšplhaly dokonce ke 40 stupňům Celsia. Média varují, aby lidé bez vody nikam nevycházeli a nejlépe ani nikam necestovali. V Německu na to totiž někteří cestující doplatili. Horko zastihlo Němce, kteří se vydali autem k moři. Na dálnicích se tvořily až 32kilometrové kolony. V Česku však podobné výpadky proudu nehrozí. Kapacita je i díky nižší spotřebě v době krize dostatečná.

V Česku velké výpadky elektřiny nehrozí

Velké výpadky elektřiny v důsledku dlouhotrvajících veder však jednotlivé země nehlásí a podle výkonného ředitele České energetické přenosové soustavy Miroslava Vrby nehrozí ani do budoucna. Ekonomická krize má totiž paradoxně pozitivní vliv. Spotřeba energie se snížila a soustavy jsou tak schopné krýt i tyto extrémní teploty. V České republice navíc nabídka převyšuje poptávku a podle Vrby se údržba a práce plánuje tak, aby bylo vždy dostatek záloh.

Video Telefonát Miroslava Vrby
video

Telefonát Miroslava Vrby

Telefonát Miroslava Vrby

12.7.2010

Telefonát Evy Pláničkové

Výkonný ředitel České energetické přenosové soustavy Miroslav Vrba

„My jsme v podstatě neustále připraveni na nějakou nepředvídanou situaci, a když taková nastane, tak to nikdo nepozná.“

Němečtí cestující skončili v nemocnici

Tři německé rychlovlaky ICE musely být odstaveny z provozu poté, co jim vypadla klimatizace a cestující uvnitř omdlévali. Situace v porouchaných německých rychlovlacích byla hodně dramatická. Teplota uvnitř totiž dosáhla až 50 stupňů Celsia. Cestující popisují, že se cítili jako v katastrofickém filmu a ze zoufalství rozbíjeli i okénka, která jsou uzavřená kvůli klimatizaci a otevřít se nedají. Lidé ve vlacích bez klimatizace se proto začali dusit a vypukla panika. Někteří cestující museli být ošetřeni záchranáři a jiní skončili v nemocnici, kde zatím zůstávají.

Společnost Deutsche Bahn už se za výpadek klimatizace omluvila. Mluvčí však zdůraznil, že z celkového počtu 1 400 dálkových spojů, jsou tři zmíněné zcela zanedbatelné. Podle německého tisku se ale ukazuje, že výpadků elektřiny bylo více, případ zmíněných tří rychlovlaků však byl nejvíce na očích.

Úřady však celou záležitost za bezvýznamnou nepovažují. Policie dokonce zahájila vyšetřování společnosti. Zkoumá, zda nedošlo k ohrožení na zdraví z nedbalosti. Personál totiž nejspíše nereagoval dostatečně. Cestující nebyli informovaní a nedostali nejspíš ani dostatek vody. Celá událost by tak mohla mít ještě soudní dohru.