Česko dohledovým orgánům EU nad bankami neomezenou moc nedá

Brusel – Česko se svých pravomocí vzdávat nechce. Proto odmítá návrhy Evropského parlamentu, aby nové dohledové orgány Evropské unie nad bankami a finančním trhem měly možnost přijímat rozhodnutí bez ohledu na národní centrální banky. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. O tom, jak bude dohled nad finančním trhem fungovat, v současnosti jednají členské státy s Evropským parlamentem. Češi patří do tábora odpůrců větších pravomocí pro nové instituce.

Unie chce neomezenou moc, státy se ale nevzdají

Zákonodárci požadují pro nové úřady prakticky neomezené pravomoci. Národní vlády, mezi nimiž je zejména britská, německá, ale i česká, naopak chtějí, aby jim zůstala možnost zablokování rozhodnutí nových unijních dohledových orgánů.   

Náměstek ministra financí Tomáš Zídek

„Zatím je to jednání takové, že jsme dali mandát belgickému předsednictví, aby ve středu jednalo s parlamentem. V podstatě ta nejdůležitější otázka je návrh parlamentu dát těm novým evropským orgánům právo nařizovat nějaká opatření na národní úrovni, což dnes má právo národní banka. Zdá se, že tento problém se nedá vyřešit, že je řada států včetně nás, kteří jsou proti.“

Evropská unie musí rozdílné názory na novou podobu finančního dohledu sjednotit do září, pokud chce, aby nová pravidla začala platit již od příštího roku. Vyjednavači tak prakticky mají čas dosáhnout dohody jen během letních prázdnin. „Jsem přesvědčený, že jestli nedosáhneme dohody s parlamentem dnes, dosáhneme jí během prázdnin,“ řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Vlajky členských států Evropské unie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24