Podvodníci mají nový způsob praní špinavých peněz

Praha - V Česku se rozmáhá nová forma praní peněz přes internet pomocí prostředníků, jimiž jsou často studenti, sociálně slabí lidé nebo cizinci. Za letošní rok se pachatelům podařilo přes účty převést 23 milionů korun, za celý loňský rok to bylo 15 milionů. Podle ministerstva financí prostředníci těchto podvodů i v případě odhalení často vyváznou bez trestu. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti přitom hrozí až rok odnětí svobody. Informuje o tom dnešní vydání Hospodářských novin.

Organizátoři podvodů obvykle sídlí v zahraničí a lidem posílají do e-mailových schránek dopisy s nabídkou rychlého výdělku za téměř nulové úsilí. Pokud jim oslovený člověk odpoví a poskytne jim číslo účtu, přijdou mu do banky peníze, z nichž si pět až deset procent nechá a zbytek vybere a pošle do zahraničí, kde si je adresát vyzvedne na falešné doklady.

Organizátory nelze dohledat

„Díky těmto prostředníkům, kteří v řadě případů vůbec nevědí, do čeho se zapletli, se stopa peněz ztratí a skutečné pachatele už pak nikdo nedohledá,“ řekl Milan Cícer z analytického útvaru ministerstva financí, který podvody odhaluje. Na většinu případů se přijde tak, že poškozený v zahraničí uvědomí svou banku, a ta to okamžitě oznámí bance v Česku, která může transakci zablokovat.

Ministerstvo jen letos předalo policii 119 trestních oznámení na pachatele, což je o 93 případů více než ve stejném období loňského roku. Podle Cícera je ale potrestán jen zlomek z odhalených prostředníků, protože policie postupuje příliš měkce. Policisté však míní, že tito lidé jsou oběti, které naletěly skutečným pachatelům. Pokud takový člověk všechny peníze pošle zpět na účet okradeného člověka v zahraničí, vyvázne bez trestu.

Bankovní převod
Bankovní převod
Více fotek
  • Bankovní převod autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1271/127082.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/976/97543.jpg