ČSA nemusí platit Lašákovu bývalému vedení milionové bonusy

Praha - Stamilionové bonusy bývalému vedení Českých aerolinií pod taktovkou Radomíra Lašáka, pod kterým se letecký dopravce propadl do největší ztráty v historii, nemusí ČSA platit. Ovšem kdyby byla ztráta o něco menší, aerolinky by platit musely. Po neuskutečněné privatizaci vyměnil stát Lašákovo vedení loni na podzim. I když bývalí vedoucí pracovníci přišli o bonusy, musel jim stát vyplatit tučné odstupné.

Ministr financí Miroslav Kalousek:

„Je to jednoduché, nedostanou nic. Jsme v právním státě. Každý se může soudit, jak chce. Ale v každém případě nedostanou nic.“

V těchto dnech počítala auditorská společnost KPMG výši odměny za působení bývalého managementu v ČSA, její výše byla navázána na speciální vzorec odvozený z mezinárodní účetní uzávěrky. Přitom na bonusy mohlo dosáhnout celkem zhruba čtyřicet lidí, vyplaceno jim mělo být až 120 milionů korun. Nejen představenstvo, ale i další vyšší management. „Jsme rádi, že se tak stalo. Bylo by naprosto nepřijatelné, kdyby dostali nějaké odměny za to, do jakého stavu firmu dovedli. Jinak by to byl výsměch,“ prohlásil šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar.

„Nejedná se o rozhodnutí ministerstva financí, ale o důsledek bonusového systému, který uzavřela společnost ČSA. Jednalo se o motivační systém pro management,“ uvedl k bonusům pro nejvyšší představitele aerolinií Tomáš Ulvíra, vrchní ředitel odboru správy majetku ministerstva financí.

Video Rozhovor s Tomášem Ulvírou
video

Rozhovor s Tomášem Ulvírou

Rozhovor s Tomášem Ulvírou

1407

ČSA nemusí platit milionové bonusy

I tak si ale Lašákův tým přišel na své. Na odstupném jim aerolinky vyplatily 12 měsíčních platů. Jen v případě Lašáka představuje odchodné zhruba 4 miliony korun. Po neuskutečněné privatizaci vyměnil stát Lašákovo vedení v ČSA loni na podzim. Na Lašákovo místo přišel Miroslav Dvořák, ředitel letiště Ruzyně.

V loňském roce dosáhla ztráta ČSA 3,7 miliardy korun, ve firmě se proto pod Dvořákovým vedením uskutečňuje restrukturalizace. Ta mimo jiné spočívá ve zmenšení flotily a soustředění se pouze na ziskové linky. V letošním prvním čtvrtletí firma vykázala ztrátu 134 milionů korun, což je oproti loňsku o téměř 1,2 miliardy lepší výsledek.

Letištní odbavení
Letištní odbavení