Svět nevěří, že Česko o Temelínu rozhodne správně

České Budějovice - Hra o Temelín se po nástupu nové vlády dostává do vyšších obrátek. O obřím tendru na rozšíření jaderné elektrárny dnes psal i ruský list Kommersant a na nového ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, který ve své funkci strávil pouze pár hodin, dnes čekal zvláštní vyslanec americké vlády Francisco Sanchez. Na Temelín a miliardový kontrakt na jeho dostavbu se zaměřují obři globálního byznysu. Hlavními uchazeči o tuto strategickou zakázku jsou totiž americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva.

Náměstek ministra obchodu USA Francisco Sanchez

„Jsem tu z pověření prezidenta Obamy, který chce posílit zvláštní vztahy mezi USA a Českou republikou. A toho se dá výrazně docílit zejména v oblasti obchodu. Jsou tu se mnou zástupci devíti nejvýznamnějších amerických firem zabývajících se jadernou energetikou.“

I firma Westinghouse do Prahy povolala svá esa. Dorazil její prezident pro Evropu, Afriku a Blízký východ Anders Jackson. „Nabízíme významnou spolupráci českým firmám. Mohly by se podílet až na 70 procentech hodnoty této zakázky, pokud ji získáme,“ uvedl.

V rozhovoru pro Českou televizi Sanchez vyvrátil, že by se Spojené státy snažily z jakéhokoliv důvodu ovlivňovat novou vládu České republiky. Jeho delegace prý do Česka zavítala, aby podpořila firmu Westinghouse, která podle Sancheze nabízí nejlepší technologii na světě. „My se spíš snažíme pomoci s prezentací nabídky. Můžeme být velmi silní a produktivní partneři České republiky,“ řekl náměstek. „My produkujeme více energie z nukleární energetiky, než kterákoliv země na světě. V USA máme přes sto nukleárních reaktorů, takže máme dlouhou historii v tomto oboru,“ dodal.

Rusko viní vládu, že o zakázce rozhodne ona, ne ČEZ

Téma Temelín se dnes nevyhnulo ani Rusku. Tamní ekonomický deník Kommersant se obává, že Rusku hrozí ztráta slibných kontraktů. Podle listu prý rozhodnutí o zakázce ovlivní vláda i přesto, že má o výsledcích tendru formálně rozhodnout vedení společnosti ČEZ. Vláda si je významu zakázky vědoma. „Velkou výzvou, kterou má před sebou ministr Kocourek, je jedna z klíčových záležitostí této země, a to je modernizace jaderné energetiky, včetně dostavby Temelína,“ uvedl premiér Petr Nečas. V energetice se totiž překrývá byznys, politika a dokonce geopolitika.

Premiér Petr Nečas

„Energetika se stává klíčovým uhelným kamenem zajištění suverenity země.“

A nejen to potvrzuje i analytik firmy Cyrrus Jan Procházka: „Přece jen v té jaderné oblasti je vždy vliv státu výrazný. Jsou to firmy, jsou tam obrovské kapitálové nároky.“ Česko už jednou podobné soupeření světového byznysu zažilo. Bylo to v 90. letech, kdy se chystala dostavba Temelína. I tehdy šlo primárně o rivalitu amerických a ruských firem.

Temelín však nedá spát ani Čechům

Podle slov hornorakouského vládního zmocněnce Radko Pavlovce je proces takzvané EIA pro dostavbu nových dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín v rozporu s evropským právem. Pavlovec uvádí, že je vliv stavby na životní prostředí posuzován dle starého zákona a neřídí se jeho novelizovanou podobou.

Hornorakouský vládní zmocněnec tvrdí, že účastníci procesu EIA nemají žádné právní možnosti a nemohou ovlivnit, jak bude s jejich připomínkami či námitkami naloženo: „Proces EIA je pouze fraškou pod taktovkou jaderné lobby.“

EIA prý neobsahuje nutné základní údaje

Celkem obsahuje dokumentace o vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, tzv. EIA, 500 stran a další přílohy. Pavlovec tvrdí, že v ní ale chybí základní údaje, které jsou bezpodmínečně nutné k posouzení vlivů na životní prostředí. Ovšem mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček zdůraznil, že proces EIA byl zpracován podle novelizovaného zákona: „Pan Pavlovec zřejmě nemá správné informace.“

Podle Pavlovce má navíc současná dokumentace jen posloužit tomu, aby ministerstvo životního prostředí vydalo kladné stanovisko. A na jeho základě by pak firma ČEZ dostala povolení ke stavbě nových dvou bloků. Pavlovec se také domnívá, že Jaderná elektrárna Temelín vůbec nepotřebuje zvýšit svou kapacitu: „Vzhledem k extrémnímu vývozu elektrické energie je otázka potřebnosti dalších bloků sama o sobě absurdní.“

Dle ČEZu jsou Pavlovcova tvrzení mimo realitu

Pavlovcovo tvrzení ale odmítá mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž a dodává: „Pokud bychom žili minulostí, jako pan Pavlovec, pak bychom se shodli, že nyní nové elektrárny nepotřebujeme. Musíme však myslet na budoucnost, jaké elektrárny budeme mít za více jak deset let, když uhelné elektrárny dožívají a uhlí stačí na obnovu poloviny z nich.“

Předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová dokumentaci ještě neměla možnost prostudovat, protože spis dostala až v úterý: „Až ji na úřadě posoudíme, tak standardním procesem poskytneme naše vyjádření ministerstvu životního prostředí. Protože to ze zákona zodpovídá za proces hodnocení životního prostředí.“

Z Pavlovcových úst se na Jadernou elektrárnu Temelín snáší kritika již delší dobu. V minulosti se mu nelíbila řada postupů, které ČEZ nebo ministerstvo průmyslu a obchodu zvolilo. „Co se týče konkrétně ministerstva průmyslu, tak to jednoznačně podporuje dostavbu dvou bloků,“ dodal dnes Pavlovec.

Například v roce 2006 hornorakouský vládní zmocněnec řekl, že Češi platí v dražší elektřině Temelína odměny šéfů ČEZ. „Cena elektřiny v ČR je nejnižší v regionu, a to i v porovnání se zeměmi, jako je Slovensko či Maďarsko. O Německu a Rakousku nemluvě,“ oponovala mu tehdy mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

  • Temelín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/351/35001.jpg
  • Temelín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/351/35002.jpg
  • Část turbíny pro JE Temelín zdroj: skoda.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1028/102793.jpg