Mezibankovní trh španělským bankám stále nevěří

Madrid – Španělské banky si minulý měsíc rekordně půjčovaly od Evropské centrální banky (ECB). Dnešní údaje španělské centrální banky naznačují, že finanční ústavy v zemi ohrožené dluhovou krizí řeckého typu stále nemají důvěru svých zahraničních partnerů na mezibankovním trhu. Španělské banky tak ECB v červnu požádaly o úvěry v celkovém objemu 126,3 miliardy eur (3,2 bilionu korun). Oproti minulému měsíci je to nárůst téměř o polovinu.

Finančí trhy věří jen velkým bankám

Španělské banky musejí většinou žádat o krátkodobé úvěry, protože se jim nedaří získat peníze od bank na evropském mezibankovním trhu. Evropské banky se obávají, že jejich španělské protějšky mohou být ohroženy platební neschopností.

Finanční trhy o zdraví největších španělských bank Santander a BBVA obavy nemají. Spíše se obávají situace „cajas“, tedy místních spořitelen. Ty poskytly rozsáhlé úvěry do domácího realitního sektoru, který však zažil po mnohaletém úvěrovém boomu těžký pád a nyní po něm zůstaly miliardy eur dluhů a velké počty propadlých nemovitostí.

Vláda Španělska však trvá na tom, že domácí finanční instituce jsou zdravé a že se to prokáže, až budou tento měsíc zveřejněny výsledky celoevropských zátěžových testů bankovního sektoru. Vláda v posledních týdnech prosadila razantní rozpočtové úspory a reformu trhu práce, aby obnovila narušenou důvěru investorů.