Řecké nebe trápila stávka, postiženi byli i Češi

Atény - Řecko dnes ochromila další stávka. Ke státním zaměstnancům se na několik hodin přidali také letoví dispečeři, desítky letů byly zrušeny a další měly zpoždění. Letecká doprava nad Řeckem se po dopolední stávce vrátila do normálu. Protesty však poprvé ve větší míře ovlivnily odlety českých turistů na dovolenou. Po pětihodinovém čekání odletěli domů do Brna čeští turisti z ostrova Kos. Ruzyňské letiště opustila zhruba po dvou hodinách zpoždění všechna letadla ČSA. A odletěli už i cestující společnosti Travel Service, kteří mířili na Zakynthos. Z českých letišť se dotklo letové zpoždění více než stovky lidí, podobný počet původně vyčkával na návrat do České republiky.

Cestovní kanceláře celý den evidovaly zpoždění

„Podrobnosti stále zjišťujeme, rekreanty, kterých se to týká, cestovní kanceláře informují telefonicky, případně se o ně starají na letišti,“ informoval mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Na odlet do Řecka už nečeká žádné české letadlo

Na ruzyňském letišti vyčkávalo před pátou hodinou na vzlétnutí už jen letadlo na Zakynthos. I to už však dráhu opustilo. „Zatím jsme měli zpožděno jen šest odletů, příletů se to zatím nedotklo,“ dodala mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Nejhůře na tom dnes byl charterový let z ostrova Kos do Brna, který musel být odložen o několik hodin. „Žádný let jsme ale zatím nebyli nuceni zrušit,“ uvedla k dnešní situaci mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Naši čtenáři tváří v tvář řecké stávce

Marek Lazor:

„Tak sedíme čtyři hodiny na letišti na Kosu, protože naše ČSA přiletělo pozdě. Měli jsme odletět v 10:10 (našeho času v 9:10), tedy skoro hodinu před stávkou. Tak teď fakt nevím, na koho můžu nadávat více, jestli na ČSA, nebo na Řeky. Každopádně obě skupiny u mě mají utrum.“

Stávka začala v 10:00 SELČ a trvala čtyři hodiny. Zrušeno bylo přes 60 letů, domácích i mezinárodních, a více než 130 odloženo. Stávka postihne po celý den úřady a veřejné služby v celé zemi. Ve státních nemocnicích lékaři ošetřují jen naléhavé případy.

Na co mají klienti nárok?

Co se týče zpožděných letů, jedná se podle Kamily Chourové, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, o podobný případ, který nastal při výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull. Tehdy cestovní kanceláře zajistily zákazníkům ubytování a letecké společnosti jim poskytly občerstvení. Pokud se tak nestalo, měli by se obrátit na příslušnou cestovní kancelář. „Když se jedná o zpoždění, mají klienti nárok pouze na poskytnutí občerstvení a stravy v závislosti na délce zpoždění,“ dodala Chourová.

Odbory vyhlásily stávku na protest proti vládnímu návrhu důchodové reformy. Řečtí poslanci budou večer hlasovat o omezení penzijních výhod státních zaměstnanců. Odbory plánují protestní pochod k budově parlamentu v Aténách, kde budou poslanci dnes večer hlasovat o omezení penzijních výhod státních zaměstnanců.

Protest následuje po generální stávce z minulého čtvrtka, která vyvolala v Řecku značné problémy v dopravě a veřejných službách. Stávky v Řecku poškozují turistiku, která se na výkonu řecké ekonomiky podílí téměř pětinou.

Řecko musí urychlit ozdravování svého důchodového systému poté, co v květnu schválilo úsporný program, který si vynutila eurozóna a Mezinárodní měnový fond výměnou za půjčku ve výši 110 miliard eur na záchranu země utápějící se v hluboké ekonomické krizi.

Řecko
Řecko
Více fotek
  • Řecko zdroj: bp.blogspot.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1801/180040.jpg
  • Letiště v Ruzyni autor: Michal Krumphanzl , zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1586/158558.jpg
  • Stávka v Řecku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1768/176717.jpg