Obilovin bude letos méně, zemědělci se ale zahojí na jejich cenách

Praha – Letošní sklizeň základních obilovin bude podle odhadů Agrární komory o deset procent nižší než loni. Liší se tak od červnové prognózy Českého statistického úřadu (ČSÚ), který počítal s bohatšími výnosy. Loňská sklizeň ovšem lámala rekordy a dosáhla téměř sedmi milionů tun. Zemědělci tedy tolik strádat nebudou. Obilovin by mělo být dost pro všechny obyvatele Česka i pro zvířata. Méně potom bude na export. Tam by se však mohli vývozci zahojit rostoucími cenami. V důsledku jarních záplav totiž bude úroda slabší v celé střední Evropě a problémy mají i největší evropští exportéři obilovin Rusko a Ukrajina. Proto ceny pomalu rostou už teď.

Méně bude i řepky, přestože mají Češi dobře oseto

Viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla

„Cena obilovin jde nahoru a půjde nahoru.“

Zemědělci však tvrdí, že vzestup ceny obilovin spíše ceny posílá k normálu. Pro ilustraci před dvaceti lety stál kubický metr pšenice 240 korun, dnes je to 260 korun.

Meziročně však agrárníci pocítí i pokles u sklizně řepky. Ta by měla být o dvě procenta nižší, a to i přesto, že plocha osetá touto plodinou letos vzrostla na rekordních 369 tisíc hektarů. Produkce olejniny by letos měla čtvrtým rokem po sobě přesáhnout 1,1 milionu tun.

Sklizeň už je v plném proudu

Mezi prvními kombajny na poli byly ty břeclavské a znojemské, uvedl Šnejdrla. Aktuální horké počasí není podle něj pro dozrávání obilí dobré. Vrásky na čele dělají však zemědělcům i pozůstatky jarních povodní. Půda zůstává doteď místy promáčená, kombajny občas zapadnou a vytahovat je musí těžká technika. Práce se tak zpomaluje.

I loni byla sklizeň obilovin včetně kukuřice na zrno nižší než ta předloňská, a to o 6,4 procent. Z dlouhodobého hlediska však byla nadprůměrná. Letošní výsledek je zatím nejasný a bude upřesněn až po ukončení sklizně. Stávající vysoké teploty však dávají prostor spíše zhoršování výsledku. Nadějí však je, že první loňský odhad ČSÚ předpovídal o 12 procent nižší sklizeň, ve skutečnosti byl pokles zhruba poloviční proti odhadu.

Sklizeň obilí
Sklizeň obilí