Ani protesty nezhatily řeckou penzijní reformu

Atény - Řecký parlament dnes schválil zákon o důchodové reformě ve veřejném sektoru, hlasovalo pro něj 156 z 284 přítomných poslanců. Výsledek hlasování neovlivnila ani celodenní stávka, k níž se na čtyři hodiny připojili i letoví kontroloři, kteří tak ochromili dopravu turistů do oblíbené dovolenkové destinace. Podle ekonomů je schválení penzijní reformy krok správným směrem, který může odvrátit hrozící bankrot Řecka.

Schválená důchodová reforma především stanoví pro státní zaměstnance odchod do penze v 65 letech. Dosud mohli do důchodu odcházet už v 58 letech, ženy dokonce v 55 letech. Reforma rovněž sníží základní důchody na částku 360 eur měsíčně (necelých 9 200 korun). Dosavadní vysoké penze státních zaměstnanců se tak mají přiblížit soukromému sektoru.

Podle řecké vlády je refroma penzí nezbytná, pokud má země dodržet podmínky pro získání štědré zahraniční pomoci. Zásadní význam má i pro budoucnost země. „Myslíte si, že budeme jenom sedět a klidně se dívat, jak náš důchodový systém kolabuje? Protože přesně tohle by se stalo! Nesnažte se nikoho přesvědčit o opaku,“ prohlásil řecký premiér Jorgos Papandreu.

Video Řecko jde vstříc penzijní reformě
video

Řecko jde vstříc penzijní reformě

„Opatření, která prošla parlamentem, jsou extrémně bolestivá, ale nutná,“ potvrdil viceprezident řecké expertní komise Theodore Koloumbis. „Zprávy vzbuzují opatrný optimismus, že by se Řecku mohlo podařit vyhnout se bankrotu,“ dodal.

Nutnost reforem si už ale začínají uvědomovat i řeští občané. Reformní kroky už sbírají i kladné ohlasy, a to hlavně u soukromníků. Státní zaměstnanci byly celé roky privilegovanou vrstvou. Teď to musí nějak vynahradit," podorkl řecký developer Leonidas Pithamitsis.

Opatření, která dnes schválil řecký parlament, jsou již druhou částí řecké penzijní reformy. První část týkající se zaměstnanců soukromého sektoru parlament odsouhlasil už minulý čtvrtek. Pro letošek se v ní počítá se zmražením platů pracovníků privátní sféry. V dalších dvou letech by platy měly růst jen o tolik, aby jejich růst vyrovnal inflaci v eurozóně.