EU a British American Tobacco vyhlásily boj padělatelům cigaret

Brusel - Evropská komise a tabákový koncern British American Tobacco chce bojovat proti nelegálnímu obchodu s cigaretami. Tabáková společnost na to během 20 let přispěje 134 miliony eur, což je v přepočtu skoro 3,5 miliardy korun. Nejvíc pašovaných cigaret putuje do zemí sedmadvacítky z Číny, Ruska a Ukrajiny. Nelegální továrny jsou ale i v samotné EU. Podle posledních dat za rok 2008 zabavily úřady přes dvě miliardy nelegálních cigaret.

„V této ekonomicky těžké době musí EU přijmout všechna opatření, aby zastavila takovéto nelegální a nákladné aktivity,“ popsal jeden z hlavních důvodů, proč EU nyní přiostřuje boj proti padělatelům, eurokomisař pro daně, celní unii, audit a boj s podvody Algirdas Šemeta.

Nelegální obchod s cigaretami připraví vlády zemí Evropské unie ročně o deset miliard eur, společnost British American Tobacco o 120 milionů. Společně se proto rozhodly proti padělatelům zakročit. Tabákový koncern zpřísní kontrolu svých dodávek a začne důkladněji monitorovat odběratele. Do balení začne například vkládat snímatelná data, která budou cestu krabiček sledovat až do prodejen.

Video EU začíná bojovat proti padělatelům cigaret
video

EU začíná bojovat proti padělatelům cigaret