Moody's zhoršila rating Irska

Dublin – Irská ekonomika je ve špatné kondici a pro investory je tak rizikovější než doposud. Tvrdí to mezinárodní ratingová agentura Moody's, která dnes snížila rating irských vládních dluhopisů o jeden stupeň na Aa2 z dosavadního Aa1. Zdůvodnila to slabšími vyhlídkami pro hospodářský růst a vysokými náklady na přestavbu irského bankovního systému, jenž byl zasažen světovou finanční krizí.

„Snížení ratingu je primárně motivováno postupnou, avšak významnou ztrátou finanční pozice irské vlády a odráží zhoršování dluhových parametrů země,“ zdůvodnil krok agentury Moody's její analytik Dietmar Hornung.

Zhoršení ratingu přišlo pouhý den před plánovaným prodejem irských vládních dluhopisů v hodnotě až 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). „Načasování není dobré vzhledem k úternímu prodeji dluhopisů. Určitě to zvýší prémii, kterou bude zapotřebí za získání peněz zaplatit,“ komentoval zhoršení irského ratingu ekonom Alan McQuaid ze společnosti Bloxham.

Video Změny ratingu v Evropě
video

Změny ratingu v Evropě

Moody's předpokládá, že růst irské ekonomiky bude v příštích třech až pěti letech zaostávat za historickým trendem. Mezinárodní měnový fond minulý týden uvedl, že Irsko nedokáže snížit rozpočtový deficit na tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2014, jak se dohodlo s Evropskou unií.

Irský dluh se za 4 roky víc než zdvojnásobil

Ruku v ruce s vysokými deficity roste i irský dluh. Z necelých 30 procent hrubého domácího produktu v roce 2005 se do roku 2009 vyšplhal až na 69 procent. A bude ještě hůř. „Realistické scénáře hovoří o tom, že by se měl pohybovat někde mezi 75 až 76 procenty HDP, což už je víc než 20 procent nad akceptované maximum,“ míní analytik České spořitelny Petr Zahradník.

Irská ekonomika se v loňském roce propadla o rekordních 7,1 procenta. V letošním roce očekává irská vláda nárůst hrubého domácího produktu až o jedno procento.