Čtvrtině českých domácností hrozí dluhová past

Praha - Více než čtvrtině českých domácností hrozí v budoucnu problémy se splácením úvěrů. Týká se to hlavně lidí s nižším příjmem a vysokou mírou zadlužení. Dalších 35 procent domácností se pak může dostat do vážných problémů v případě, že se jim sníží příjem, tedy třeba v době nemoci nebo když přijdou o zaměstnání. Ukázal to kalkulátor Poštovní spořitelny.

Nevyváženou finanční situaci má podle údajů kalkulátoru 26 procent rodin. „Tyto domácnosti by měly nejprve své dluhy rozdělit podle důležitosti, přičemž přednost mají ty s vysokými pokutami za nesplácení a závazky související s bydlením, jako je nájem nebo energie. U zbylých částek je třeba jednat o jejich snížení či odložení,“ uvedl ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Nejpočetnější skupinu tvoří podle statistik kalkulátoru lidé, kterým sice bezprostřední riziko dluhové pasti nehrozí, v případě výpadku příjmů se ale mohou dostat do vážných problémů. Jejich podíl na celkovém počtu respondentů dosahuje 35 procent. „Tyto rodiny by měly zvýšit svoji finanční rezervu a část mzdy ukládat na spořicí účet,“ uvedl ombudsman Poštovní spořitelny Martin Kovář.

Jak je na tom právě vaše rodina, to si můžete spočítat pomocí kalkulátoru umístěného na webových stránkách Rozumnezadluzeni.cz. Při výpočtu koeficientu se zohledňují nejen příjmy a výdaje domácností, ale také míra využití úvěrů a celkový majetek. Za poslední půlrok využilo kalkulátor zhruba 8 000 uživatelů.