Německá banka Hypo Real Estate zřejmě propadne v zátěžové zkoušce

Frankfurt nad Mohanem - Zestátněná německá banka Hypo Real Estate neprojde zátěžovou zkouškou, kterou musela podstoupit řada bank z celé Evropy a jejíž výsledky budou zveřejněny tento pátek. Uvedly to dnes informované zdroje, na které se odvolávají světové agentury. Z 91 testovaných bank je to první známý případ, byť nepotvrzený. Hypo Real se zaměřovala na poskytování hypotečních úvěrů a je v Německu jednou z nejznámějších obětí finanční krize. Vláda na její záchranu musela vynaložit více než 100 miliard eur.

Jeden ze zdrojů podle agentury Reuters řekl, že Hypo Real nevyhoví v té části zkoušky, kde se simuluje problém zpomalení hospodářského růstu v kombinaci s odpisem ztrát ze státních dluhopisů. V takové situaci by podle zdroje banka nebyla dostatečně kapitálově vybavena. Kdyby byla banka Hypo Real Estate označena za nevyhovující, zátěžové zkoušky by tím mohly získat na důvěryhodnosti. Část ekonomů se totiž obávala, že zkoušky jsou moc mírné.

Samotný fakt, že Hypo Real zátěžovým zkouškám nevyhoví, by ale měl mít na německý bankovní systém jen omezené dopady. Rekapitalizace a estrukturalizace banky už totiž začala, poznamenal jeden z investičních bankéřů, který se zabývá finančními institucemi v Německu. „Na trhu se dobře vědělo, že Hypo Real Estate potřebuje další kapitál, takže když těm zkouškám nevyhoví, žádné otřesy to nezpůsobí,“ řekl bankéř. „Vláda nenechá Hypo Real padnout,“ potvrdil agentuře Bloomberg bankovní analytik Andreas Plaesier.

Zástupci některých evropských zemí už dali najevo, že výsledky zátěžových zkoušek dopadnou pro jejich banky dobře. Zhruba totéž tvrdí i část bankéřů a státních činitelů v Řecku, Španělsku či Belgii. Přetrvávají však pochybnosti nad tím, zda jsou zmíněné zátěžové zkoušky dost přísné a také dostatečně průhledné.