Penze by od roku 2012 mohly růst jen o inflaci

Praha - Důchody by se od roku 2012 mohly zvyšovat mnohem pomaleji, než je tomu nyní. Vláda totiž uvažuje o tom, že by se v jejich růstu zohledňovala pouze inflace, zatímco nyní se do něj započítává ještě třetina růstu reálných platů. Průměrný měsíční důchod by se tak od roku 2012 zvyšoval o 150 až 170 korun pomaleji než dnes. Státní rozpočet by tak měl ušetřit 5,5 miliardy korun. „O zvyšování důchodů pouze o inflaci uvažujeme od roku 2012. Tento krok chceme prosadit spolu s důchodovou reformou,“ řekl Hospodářským novinám ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Příští rok musí vláda podle současného zákona zvýšit průměrný měsíční důchod o 390 korun měsíčně, protože musí respektovat inflaci i růst reálných mezd za poslední dva roky. Pokud by ale mohla zvýšit penze podle plánu pro rok 2012, mohla by zvýšit důchody jen o 233 korun. Díky ušetřeným 157 korunám za průměrného důchodce by rozpočet ušetřil 5,5 miliardy korun.

Důvod pro nižší růst důchodů je jednoduchý. Výdaje na penze rostou tak rychle, že třeba příští rok vydá vláda na důchody skoro o 19 miliard Kč víc než letos. Státní výdaje na penze tak dosáhnou 365 miliard korun. A ministerstvo práce se snaží tento nárůst alespoň přibrzdit. „Dosavadní zvyšování důchodů je pro státní rozpočet neudržitelné. Nemůžeme počítat s tím, že všem důchodcům budeme schopni zajistit růst penzí i podle reálné mzdy,“ vysvětlil Drábek.

Nečas: Na důchodech se ještě musí domluvit koalice

0Že vláda zvažuje osekání růstu penzí potvrdil i premiér Petr Nečas (ODS). Změny ovšem budou podle něj záviset na kokrétní podobě důchodové reformy a musí se na nich nejprve shodnout koalice. Navíc je takový krok možné udělat pouze postupně.

S jeho plánem předběžně souhlasí ODS i VV, které mají ve sněmovně spolu s Drábkovou TOP 09 pohodlnou většinu 118 hlasů. „S podobným návrhem přišla i Bezděkova komise. Nemáme s tím větší problém,“ řekl novinám ministr průmyslu a ekonomický expert ODS Martin Kocourek. „V koalici jsme tento krok předběžně projednali. Jsem s tímto kompromisem spokojený,“ dodal šéf sněmovního sociálního výboru Martin Vacek z Věcí veřejných.

Opozici se ale plán vládní koalice nelíbí. „Pokud by rostly důchody jen podle růstu životních nákladů, znamenalo by to, že životní úroveň důchodců bude proti vydělávajícím lidem klesat. A s tím zásadně nesouhlasíme,“ řekl HN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Petr Nečas
Petr Nečas