Igráček se vrací do obchodů, k dostání bude už v srpnu

Nové Veselí (Žďársko) – Výrobce hraček Efko, který chce obnovit výrobu legendární plastové figurky Igráček, koupil práva na používání značky. Pro panáčka rozličných profesí tak nebude muset vymýšlet nové jméno, jak doposud hrozilo. Píší o tom Hospodářské noviny. Znovuzrozený Igráček by se měl vrátit na pulty obchodů už v polovině srpna.

Značku Igráček koupil Efko od podnikatele Lubomíra Bláhy. Ten ji vlastnil od loňska na základě licenční smlouvy s bývalým šéfem zkrachovalého družstva Igra Oldřichem Maškem. „Při jednání o prodeji práv jsme se s bývalým majitelem shodli, že protahování jednání by značce ublížilo. On to jako sběratel hraček pochopil a po několika schůzkách jsme se dohodli,“ řekl HN jednatel společnosti Efko Miroslav Kotík. Sumu, za kterou firma značku koupila, ale neprozradil. Formy na výrobu figurek získalo Efko od firmy All Toys podnikatele Jaroslava Novozámského, který v roce 2007 koupil majetek zkrachovalé Igry.

Osmicentimetrovou plastovou figurku začne Efko distribuovat na pulty tuzemských prodejen v polovině srpna. „Zatím jsme uzavřeli dohody o prodávání výrobku s obchodní sítí Tesco a Globus. Nejmenší balení s jednou postavičkou a nářadím by nemělo stát více než 80 korun,“ prozradil Kotík.

Návrat s drobnými změnami

Zpočátku si zákazníci budou moci koupit postavičku kuchaře, policisty či zdravotní sestřičky. Firma hodlá nechat Igráčka i sportovat – chce vyrábět lyžaře či jezdce na skateboardu. Postavička opět získá i svou dětskou podobu. Nově dostane Igráček otočné zápěstí a lepší uchycení hlavy, která byla náchylná na upadávání. Na rozdíl od osmdesátých let, kdy družstvo Igra prodávalo samotné postavičky s nářadím, navíc moderní Igráčci dostanou v plastovém kufříku i odpovídající prostředí – kuchyň, policejní stanici nebo třeba autoservis.

Některé pomůcky Igráčků budou také vyrobeny z lepenky - Efko tím snížilo investice na plastové formy, ze kterých se hračka vyrábí. Dosud firma do návratu slavného Igráčka investovala okolo deseti milionů korun. Kotík už dříve řekl, že firma se chce s Igráčkem prosadit i v zahraničí.

S plastovým Igráčkem si české děti hrály už od roku 1976. Tehdy s ním přišli návrháři Jiří Kalina a Marie Krejchová. Lidé z hračkářské branže však upozorňují, že tvůrci Igráčka získali inspiraci v tehdejším západním Německu, kde společnost Geobra už tři roky prodávala podobnou figurku v hracím systému Playmobil.

Igráčci
Igráčci