Brusel vyměřil pokutu výrobcům krmiv, přes 30 let tvořili kartel

Brusel – Evropská komise dnes udělila pokutu téměř 176 milionů eur, tedy zhruba 4,6 miliardy korun výrobcům příměsí, konkrétně fosfátů, do krmných směsí pro zvířata za nepovolenou kartelovou dohodu. Šest firem z celé Evropské unie se v tichosti domlouvalo na cenách po více než tři desetiletí.

Největší vinu na domlouvání cen a dalším jednání, které narušovalo hospodářskou soutěž, nese belgická společnost Tessenderlo Chemie N.V., která musí zaplatit téměř 84 milionů eur (zhruba 2,1 miliardy korun), tedy takřka polovinu celé pokuty.

„Poté, co se nám podařilo rozkrýt případ ocelářských firem, mě znovu překvapuje, že hlavní producenti nepostradatelné příměsi krmiva pro zvířata zneužívali celého trhu téměř 35 let,“ řekl novinářům eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Evropská komise se o existenci kartelu dozvěděla v roce 2003, kdy ji na něj upozornila finská společnost Kemira, která díky tomu také unikla citelné finanční sankci. Společnosti nicméně domlouvaly ceny od roku 1969 až do roku 2004.