Lety do Španělska nabíraly kvůli francouzské stávce několikahodinové zpoždění

Praha - Kdo se dnes chystal odletět na dovolenou do Španělska, musel počítat s tím, že si počká. Letecké spojení mezi českými a španělskými letišti totiž zkomplikovala stávka francouzských dispečerů, kteří protestují proti plánu na vytvoření jednotného systému řízení letového provozu v Evropě. Některé lety tak nabíraly až několikahodinové zpoždění.

„Očekávalo se, že bude ovlivněno až 50 procent letů na letišti Orly a 20 procent na letišti Charles de Gaulle. Na poslední chvíli ale některé odborové ústředny od stávky ustoupily,“ řekl publicista Jan Šmíd. Zrušeno bylo i dvacet procent letů v Lyonu či 25 procent na letišti v Nice. Stávka se netýká dálkových letů Air France. Cestující jsou ale vzniklými problémy stejně rozhořčeni.

Sophie Rufin, cestující z Francie:

„Zase se cítíme jako rukojmí těch privilegovaných. Docela dost nám znepříjemňují dovolenou.“

Video Telefonát Hany Hejskové
video

Telefonát Hany Hejskové


Zpoždění, která se vesměs pohybovala mezi čtyřmi a pěti hodinami, se týkala Českých aerolinií, Air France, španělské firmy Vueling a britských nízkonákladových aerolinií easyJet. Zřejmě největší potíže byly na lince mezi Prahou a Barcelonou. Podle mluvčí ČSA Hany Hejskové dostali cestující z letů s více než dvouhodinovým odkladem poukázky na občerstvení a byli informováni o vývoji mimo jiné letištním rozhlasem.

Let firmy Vueling z Barcelony měl přistávat v Praze před 14:00, Lagronová odhadla čas přistání na 20:15. Letadlo ČSA z Barcelony by mělo přiletět ve 21:00, uvedla Lagronová. Další dvě zpožděná letadla z Madridu a Barcelony už v Praze přistála. O dvě hodiny později než obvykle, asi v 17:40, přiletěl do Prahy stroj Air France z Paříže. Jinak se letadlům na linkách do Francie dařilo víceméně dodržovat letový řád.

Na linkách mezi Francií a Českou republikou se letadlům víceméně dařilo dodržovat letový řád, zpoždění se pohybovala pouze v řádech minut. Z Prahy se létá především do Paříže, Marseille a Štrasburku.

Francouzské odbory řídících letového provozu stávku zahájily v noci a ukončit ji mají ve čtvrtek ráno. Protestují proti plánu na vytvoření jednotného systému řízení letového provozu v Evropě. Ten má zajistit větší efektivnost řízení letů v době předpokládaného růstu letecké přepravy. Francie spolu s dalšími pěti státy Evropy před dvěma roky podepsala rámcovou dohodu o vytvoření systému. Francouzští letoví dispečeři se bojí, že jim přinese nevýhody a povede ke zrušení domácího úřadu pro civilní letectví.

Stávka čeká i oblohu nad Řeckem

Protest letových dispečerů ve Francii ale nezůstane posledním, který ve vrcholné turistické sezoně zkomplikuje dopravu do prázdninových destinací. V neděli se chystají stávkovat taky řečtí dispečeři, kterým se nelíbí vládní úsporná opatření. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury zatím nelze odhadovat, jaký dopad bude mít jejich protest na české turisty. „To se zpravidla oznamuje až 24 hodin před stávkou,“ uvedl.

Poslední stávka řeckých dispečerů ve čtvrtek minulý týden výrazně zpozdila některé odlety s českými turisty, žádné lety se ale nakonec rušit nemusely. Přesto vlny nepokojů v Řecku zapříčinily výrazný pokles poptávky po této destinaci v Evropě i mezi Čechy.

Letištní provoz
Letištní provoz
Více fotek
  • Letištní provoz autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1814/181312.jpg
  • Cestující při čekání autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1814/181311.jpg
  • Letiště Charlese de Gaulla autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1743/174281.jpg