NWR zdraží uhlí o 17 procent

Praha – Uhlí bude dražší. Společnost NWR, která vlastní ostravskou důlní firmu OKD, se dohodla s odběrateli na dodávkách uhlí a koksu pro 3. čtvrtletí. Průměrná cena uhlí vzroste proti 2. čtvrtletí o 17 procent a cena koksu o 42 procent.

Uhlí tvoří 20 procent předpokládaného celkového objemu dodávek v roce 2010 a jde přibližně o 300 tisíc tun. Průměrná dosažená cena pro tyto dodávky činí 158 eur za tunu (4 005 Kč). Průměrná sjednaná cena pro dodávky koksu je 362 eur za tunu (9 177 Kč), což představuje nárůst 143 procent proti průměrné ceně v roce 2009. Předpokládaný objem dodávek ve třetím čtvrtletí je přibližně 250 tisíc tun koksu, dodala firma.

NWR upozornila, že průměrné smluvní ceny dodávek jsou orientační, neboť je může ovlivňovat řada faktorů, včetně pohybů směnného kurzu či načasování dodávek.

Letos plánuje NWR prodat 5,5 milionu tun koksovatelného uhlí, pět milionů tun energetického uhlí a 1,1 milionu tun koksu. Produkční cíle společnosti pro letošní kalendářní rok 2010 zůstávají na úrovni 11,5 milionu tun uhlí a jeden milion tun koksu.


NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších 
průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. Finančník Zdeněk Bakala nepřímo ovládá asi 40 procent NWR, což představuje majetek kolem 60 miliard korun.