Evropské oživení přibrzdí úspory, hrozí úvěrová krize

Frankfurt nad Mohanem - Mezinárodní měnový fond dnes varoval země eurozóny před negativními dopady na ekonomický růst, které mohou mít v příštích letech snahy snižovat vládní výdaje a dluhy. Zároveň ale eurozóně hrozí úvěrová krize, která může taktéž přibrzdit ekonomické oživení. Z problémů podle fondu eurozónu nevytáhne ani výrazné oslabení eura.

Výdajové škrty vlád by mohly dopadnout na soukromou spotřebu, která tak podle fondu příští rok k hospodářskému růstu eurozóny zřejmě nijak významněji nepřispěje. Slabší země evropské měnové unie na jaře zasáhla dluhová krize Řecka, která prudce snížila důvěru investorů i vůči dalším více zadluženým zemím bloku. „Oslabenou důvěru a zátěž fiskální adaptace, která byla v některých částech eurozóny ještě urychlena, jen zčásti vyrovná nedávné oslabení eura, jehož kurz je nyní zhruba v souladu s fundamentální ekonomickou situací,“ uvedl fond.

Eurozóně v budoucnu podle Mezinárodního měnového fondu hrozí i úvěrová krize. Nejvíce ohroženy jsou vysoce zadlužené země jako Řecko, Itálie, Portugalsko a Španělsko, protože je v nich velký počet lidí zaměstnán v malých a středních firmách založených na úvěrech. „Omezená nabídka bankovních úvěrů by se mohla stát silnou brzdou ekonomického oživení eurozóny,“ varoval měnový fond.

Jen velmi pomalou cestu z krize eurozóně předpovídá také americký ekonom Nouriel Roubini, který se proslavil například tím, že se mu podařilo předpovědět finanční krizi. Podle něj má evropská měnová unie před sebou období, kdy se její růst bude rovnat nule. Evropská komise pro ni nicméně pro letošek počítá s hospodářským růstem 1,75 procenta.