Skanska zažaluje pochybné tendry, ve kterých neuspěla

Praha - Skanska, největší stavební firma v Česku, zažaluje pochybné tendry, ve kterých neuspěla. Jak píšou Hospodářské noviny, společnost se tak pouští do právní bitvy proti zmanipulovaným zakázkám ve veřejném sektoru a hodlá žádat náhradu ušlého zisku. Právní kancelář, která bude Skansku zastupovat, se zatím hledá. Šéf stavební firmy Dan Ťok se chce soudit ve všech případech soutěží, ze kterých byla firma vyloučena. Takové kroky prý podporují i švédští majitelé společnosti.

„Děláme soutěž na právní kancelář, která dostane všechny zdokumentované případy soutěží, z nichž nás z nějakých důvodů vyloučili. Ve všech se budeme soudit,“ uvedl Ťok, který tak pokračuje ve svém tažení za čistší podmínky udělování zakázek ve veřejném sektoru. Podle Ťoka jde o desítky případů.

Česká odnož Skansky má v žalobách podporu švédských majitelů firmy, i kdyby to mělo pro Skansku v České republice a na Slovensku znamenat nižší tržby. Ťokem řízená pobočka dnes tvoří jen o něco méně než deset procent tržeb celé skupiny Skanska. Firma loni v Česku utržila přes 30 miliard korun, přičemž ze zakázek ve veřejném sektoru pocházely zhruba dvě třetiny jejích tržeb.

Podle českého šéfa Skansky by tržby mohly být větší, kdyby firma nebyla podle jeho názoru neprávem vyřazena z mnoha tendrů: „Jde o desítky případů, které budeme řešit. Jsem přesvědčen, že ve většině z nich prokážeme, že jsme byli vyloučeni neprávem, a po investorovi pak budeme chtít náhradu zisku. A budeme se soudit až do samého konce.“

Skanska vyzvala v červnu 25 českých a 20 slovenských právních kanceláří k účasti ve výběrovém řízení. Prvním kolem prošlo 15 z nich a koncem léta proběhne další kolo. Vítěze chce Skanska vybrat počátkem letošního podzimu a poté začne podávat žaloby. Podklady pro první žaloby jsou podle Ťoka již připravené. O konkrétních kauzách však šéf české a slovenské pobočky Skanska nechce mluvit.

Čeští stavební giganti se k podobným krokům nechystají

Zbývající firmy z velké „stavební pětky“ se nechystají přistoupit k podobným krokům, i když některé z nich mají k veřejným zakázkám rovněž výhrady. „Nic takového jako Skanska nepřipravujeme,“ prohlásila mluvčí společnosti Strabag Jaroslava Trlicová.

Ani František Polák z Metrostavu neví nic o tom, že by jeho firma proti zmanipulovaným výběrovým řízením plánovala nějakou právní ofenzivu. „Máme vlastní interní právnické oddělení. V některých případech využíváme pro konzultace také externí právnické kanceláře,“ sdělila mluvčí firmy Eurovia Iveta Štočková. Připouští však, že některá výběrová řízení ve veřejném sektoru se manažerům Eurovie vůbec nelíbí: „Existují případy veřejných zakázek, kde jsme se cítili být poškozeni, proto jsme podali námitku na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. K těmto případům však nemůžeme sdělovat více, protože jsou v šetření.“

Skanska
Skanska
Více fotek
  • Skanska autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1172/117160.jpg
  • Metrostav autor: ČT24, zdroj: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=metrostav&l http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/999/99856.jpg