Big Mac stojí v Česku díky oslabení koruny méně než v USA

Praha - Cena hamburgeru Big Mac je v Česku nyní díky oslabení koruny mírně nižší než v USA. Vyplývá to z nejnovějších údajů takzvaného Big Mac Indexu týdeníku The Economist. V USA stojí Big Mac 3,73 dolaru, v Česku 3,43 dolaru (přibližně 67 korun). Britský týdeník zveřejňuje index každoročně a porovnává cenu hamburgeru sítě McDonald's v různých zemích. Nejlevnější je Big Mac v Číně, nejdražší v Norsku.

Z indexu vyplývá, že loni v létě byla cenová hladina v Česku ve srovnání s USA o dvě procenta vyšší, nyní je o osm procent nižší. Big Mac v eurozóně stojí v průměru 4,33 dolaru, euro je tak podle týdeníku nadhodnocené vůči dolaru o 16 procent. V Polsku a Maďarsku je hamburger ještě levnější než v Česku. Poláci si mohou oblíbenou pochutinu koupit za 2,60 dolaru a v Maďarsku za 3,33 dolaru.

Ještě v roce 2000 dosahovaly české ceny hamburgerů po přepočtu jen 56 procent cen v USA. „Oproti minulému červenci oslabila koruna k dolaru zhruba o deset procent, což se promítlo i do Big Mac Indexu,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Česká ekonomika by přitom měla podle něj v následujících letech vykazovat vyšší růst než USA a cenová hladina by se tedy měla přibližovat americké. 

Big Mac Index zveřejňuje týdeník The Economist od roku 1986. Tento ekonomický ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze srovnáním místních cen hamburgeru ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa. Zároveň ale autoři upozorňují, že ukazatel není přesným indikátorem pohybu měn. Cena hamburgeru totiž závisí také na místních podmínkách, mzdách a nákladech, které bývají nižší v chudších zemích.

Ceny hamburgeru Big Mac ve vybraných zemích (v dolarech):

USA - 3,73

Česká republika - 3,43

eurozóna - 4,33

Polsko - 2,60

Maďarsko - 3,33

Velká Británie- 3,48

Čína - 1,95

Rusko - 2,33

Švýcarsko - 6,19

Norsko - 7,20

Japonsko - 3,67

Zdroj: The Economist