České dráhy čeká hloubková kontrola z ministerstva dopravy

Praha - Českou železnici čeká hloubková kontrola z ministerstva dopravy (MD). Úřad hodlá na popud vlády provést personální audity a prověrky hospodaření v Českých drahách, jejich dceřiných společnostech a Správě železniční dopravní cesty. Z hloubkové prověrky stavu všech dotčených organizací má vzejít mimo jiné návrh na majetkové vyrovnání mezi ČD a správou železnic. Cílem prý je vytvoření takzvané živé dopravní cesty, což má ulehčit vstup konkurence na železnici. Záměr by se měl objevit v programovém prohlášení vlády.

„Cílem je zefektivnit provoz a odstranit nevyvážené odměňování pracovníků,“ píše se v materiálu MD. Mluvčí úřadu Karel Hanzelka potvrdil, že dopravní část vládního prohlášení se bude téměř shodovat s koaliční smlouvou, kde požadavek na audit rovněž stojí. Detaily prý však nebude ministerstvo zveřejňovat do definitivního schválení dokumentu. 

Živou dopravní cestu tvoří především výpravčí a další zaměstnanci, kteří se starají o provoz vlaků. Nyní spadají pod České dráhy, do budoucna by se měli převést pod SŽDC. Mrtvá dopravní cesta, tedy péče o koleje a některé nemovitosti, už byla pod SŽDC převedena, dráhy na této transakci získaly 12 miliard korun.

Na provozování osobní dopravy se mají vypisovat tendry

Není ale jasné, kdy a jak se tak stane. MD a kraje totiž mají s Českými drahami uzavřené desetileté smlouvy. V dopravním programu se zřejmě objeví také odklad elektronických vinět, analýza rozšíření mýtného na silnice nižší třídy, změna zákonů pro zrychlení dopravních staveb, stavba jezů na Labi nebo projekty PPP.