Grandi Stazioni chce opravit i Masarykovo nádraží

Praha – Společnost Grandi Stazioni, která aktuálně rekonstruuje pražské hlavní nádraží, by ráda opravila také sousední Masarykovo nádraží. Spolupráci na jeho obnově už nabídla Českým drahám. Píše o tom deník E15. Budova „Masaryčky“ rekonstrukci nutně potřebuje, případný vstup Grandi Stazioni do projektu ale podle listu komplikují dohody ČD s konsorciem Masaryk Station Development.

„Informovali jsme se u Českých drah o situaci na Masarykově nádraží a sdělili jim, že jsme připraveni podílet se na jeho renovaci,“ potvrdil deníku jednatel Grandi Stazioni Fabio Battaggia.

Podle smlouvy z předloňského roku už mělo konsorcium zahájit opravu výpravní budovy za 100 milionů korun. Protože se stále k rekonstrukci nemá, ČD se aktuálně snaží o zrušení kontraktu minimálně na tuto část projektu, který kromě renovace nádraží zahrnuje i možnost rozsáhlé developerské výstavby na okolních pozemcích.

„Jednání s Grandi Stazioni bychom mohli zahájit v případě, že by Masarykovo nádraží nebylo zatíženo smlouvami,“ uvedl Jan Beránek z generálního ředitelství ČD. Další spolupráce s Masaryk Station Development, v němž mají dráhy také menšinový podíl, je podle něj nejistá.

Konsorcium nedávno opustil hlavní developer ING Real Estate a zbývající dvě stavební firmy Sudop a Morávka Centrum se s drahami nemohou dohodnout na dalším postupu. Dráhy podle E15 chtějí konsorciu odprodat 1,3hektarový pozemek podél ulice Na Florenci. Peníze z prodeje by pak samy investovaly do opravy Masarykova nádraží.

Masaryk Station Development však považuje požadovanou cenu 450 milionů korun za pozemek, kde aktuálně platí stavební uzávěra a není dořešen územní plán, za příliš vysokou.

Masarykovo nádraží je ve špatném stavu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24