Kinům se letos daří, v pololetí utržila rekordních 747 milionů

Praha - 3D filmy jsou novým fenoménem, který žene lidi do kin. V první polovině letošního roku utratili milovníci velkého plátna rekordních 747 milionů korun. K vysokým tržbám přitom přispívá nejen rostoucí počet návštěvníků kin, ale také zdražování vstupenek. Hlavními trháky uplynulého půl roku jsou trojrozměrné hity Avatar a Alenka v říši divů. Především díky nim navštívilo tuzemská kina podle Unie filmových distributorů více než 6,5 milionu diváků. Tedy o celý milion více než loni.

„Kina se modernizují, zlepšují se služby v kinech, tzn. digitalizace, atraktivní filmy,“ vysvětluje tajemník Unie filmových distributorů Jaroslav Pecka. Jen na Avatar oskarového režiséra Jamese Camerona přišlo v Česku od jeho prosincové premiéry téměř 1,3 milionu diváků a film vydělal rekordních 210 milionů korun.

Průměrné vstupné do kina - 113 korun

Video Návštěvnost kin roste
video

Návštěvnost kin roste

Návštěvníkům kin nevadí ani to, že si za trojrozměrné snímky musí připlatit. Průměrná cena vstupného tak roste. „Průměrné vstupné se v prvním pololetí zvýšilo zhruba o patnáct korun na 113 korun,“ dodává Pecka.

Hlavní podíl na tržbách i návštěvnosti mají v posledních letech multikina. V jejich pokladnách loni skončilo 87 procent tržeb kin. Do jejich sálů zavítaly tři čtvrtiny všech návštěvníků českých biografů. Tento trend pokračuje i letos.

David Horáček, generální ředitel Palace Cinemas

„S první polovinou roku jsme spokojeni. Přišlo 1,5 milionu diváků, o 300 tisíc víc než za stejné období loňského roku. Možná se toto úžasné tempo zklidní, ale i tak se zdá, že 2010 bude velice dobrý rok.“

Z českých filmů byla v první polovině roku divácky nejúspěšnější komedie Jiřího Vejdělka Ženy v pokušení. Do kin na ni zašel víc než milion diváků. Od své březnové premiéry snímek vydělal 113 milionů korun.

Avatar
Avatar