Telefónice v pololetí klesl zisk o čtvrtinu

Praha – Letošní první pololetí bylo pro tuzemskou telekomunikační jedničku – Telefónica O2 – ve znamení zhoršujících se hospodářských výsledků. Konsolidovaný čistý zisk skupiny klesl o 23,9 procenta na 4,35 miliardy korun. Celkové výnosy z podnikání se snížily o 6,6 procenta na 27,77 miliardy. Výsledky nicméně byly mírně nad očekáváním trhu.

„Jsem rád, že se nám i ve druhém čtvrtletí tohoto roku podařilo udržet dobrou výkonnost v nárůstu zákazníků, a to zejména v oblasti vysokorychlostního připojení ADSL a mobilních smluvních zákazníků. Úspěšná nabídka založená na vysokorychlostním internetu nám pomohla dále snížit pokles počtu pevných linek,“ komentoval výsledky uplynulého pololetí finanční ředitel společnosti Jesús Pérez de Uriguen.

Výnosy z podnikání v segmentu pevných linek klesly meziročně o 7,5 procenta na 12,27 miliardy korun. Výnosy z podnikání mobilního segmentu klesly v Česku kvůli snížení poplatků mezi operátory o 8,5 procenta na 14,31 miliardy korun. Naproti tomu příjmy na Slovensku vzrostly meziročně o 51 procent na 48 milionů eur.

Video Ekonomika ČT24: Výsledky operátorů
video

Ekonomika ČT24: Výsledky operátorů

O desetinu procenta na 4,84 milionu zvýšila Telefónika O2 počet zákazníků. počet smluvních klientů se zvýšil o 4,5 procenta na 2,78 milionu. Pro srovnání konkurenční Vodafone zvýšil počet klientů meziročně o 105 tisíc na 3,04 milionu. T-Mobile zatím výsledky neoznámil.

Telefónica O2 oznámila v prvním čtvrtletí 2010 restrukturalizační program, který se v roce 2010 zaměřuje hlavně na transformaci v oblasti sítí s cílem dále zlepšit provozní efektivitu. V souvislosti s tím na začátku roku zaúčtovala rezervu 381 milionů korun. Ve druhém čtvrtletí 2010 společnost zaúčtovala restrukturalizační náklady 46 milionů.