ÚOHS definitivně prohrál spor s firmou Shell

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) minulý týden definitivně prohrál spor s petrochemickou firmou Shell a bude jí muset zaplatit více než deset milionů za to, že jí před šesti lety neoprávněně uložil pokutu 65 milionů korun. Nejvyšší správní soud (NSS) totiž zamítl kasační stížnost antimonopolního úřadu ve sporu s firmu Shell a zmařil mu tak poslední šanci, jak se placení úroků vyhnout. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN). Vítězství společnosti Shell otevírá cestu k odškodnění i pro další firmy.

„Je to definitivní rozhodnutí, není proti němu žádný opravný prostředek,“ řekl deníku soudce Krajského soudu v Brně David Raus. Úřad podal sice dovolání i v případě dvou dalších společností, které se odvolaly - Lukoil a ÖMV. Protože jde ale o totožný případ, je téměř jisté, že i zde kasační stížnost skončí zamítnutím.

Podle HN je to vítězství i desítek dalších firem, které jako Shell zaplatily pokutu, jíž jim pak úřad musel vrátit. Ale za to, že jim několik let zadržoval peníze, nedostaly ani korunu. Státu tak nyní aktuálně hrozí, že bude platit nejméně 200 milionů korun na úrocích za dobu, kdy jim peníze neoprávněně ležely na účtech státu. „Zatím nemáme k dispozici písemné vyhotovení rozsudku NSS a neznáme tedy konkrétní důvody zamítnutí kasační stížnosti,“ řekl deníku mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.

Pokutu společnosti Shell tehdy ÚOHS odůvodnil tím, že se firma se svými čtyřmi konkurenty domlouvala na ceně benzínu na čerpacích stanicích. Všem pěti firmám úřad uložil za kartelovou dohodu pokuty v celkové výši 313 milionů korun. Firem, kterým ÚOHS neoprávněně uložil mnohamilionovou pokutu, kterou pak musel vrátit, jsou desítky. Zaplatit úroky ze zadržovaných peněz chce ale jen sedm z nich. Kromě benzínek je to i Telefónica, Českomoravská stavební spořitelna a dvojice strojírenských gigantů Mitsubishi a Hitachi, napsaly dnešní HN.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže