Eurodotace pomáhají v Hořovicích zachraňovat životy novorozenců

Hořovice - Miliony z Evropské unie pomáhají také ve zdravotnictví - například hořovické nemocnici. Dotace zde pomohla zrekonstruovat a modernizovat oddělení neonatologie a šestinedělí. Předčasně narozené děti nebo miminka s potíženími z jihovýchodní části středních Čech tak už nemusí za léčbou do Prahy. Vybavení hořovické neonatologie nyní splňuje nejnáročnější kritéria, mezi které patří intenzivní inkubátory, vyhřívaná lůžka nebo třeba kompletní monitorovací systém.

„Ať už jsou to celkové infekce, nebo jsou to některé typy vrozených vad, nebo novorozenci s novorozeneckou žloutenkou, která přesahuje možnosti běžných porodnických oddělení, a je nutné u nich použít fototerapie,“ vysvětlil využití nového oddělení primář neonatologie hořovické nemocnice František Zahálka.

Lékaři se zaměřují i na péči po komplikovaných porodech

V Hořovicích pečují i o novorozence, o které se matky ze zdravotních důvodů nemohou hned postarat. Navíc sledují děti, při jejichž porodu došlo k potížím. „Doktoři ihned zareagovali a tím pádem i malého zachránili,“ uvádí Anna Kuglerová, jejíž syn Filip přišel na svět kvůli náhlým komplikacím císařským řezem.

Matkám, které musely absolvovat operační porod, jsou k dispozici speciální pokoje intermediární péče. Podle zástupce primáře Věry Pavlů se intenzivněji monitoruje stav právě po císařském řezu, klešťovém porodu a po porodech, kde je větší krevní ztráta. Tým lékařů a sester se navíc rozšířil o specialisty přímo z oboru neonatologie.

Evropské peníze ve středních Čechách podpořily již 18 zdravotnických projektů částkou vyšší než tři čtvrtě miliardy korun - v Kolíně gerontocentrum, v Příbrami moderní rehabilitaci a například v kladenské nemocnici zase evropské dotace umožnily pořízení magnetické rezonance.

„Žádáme Evropskou komisi o přealokaci prostředků, a to do prioritní osy 3, kde je také zdravotnictví, ale i školství, sociální infrastruktura a městská centra. Prostředků je zásadní nedostatek na tak rozsáhlé škály infrastrukturních potřeb,“ uvedl k potřebě dotací ředitel Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy Tomáš Novotný.

Pokud Evropská komise přerozdělení peněz schválí, celková částka určená pro tyto oblasti by se mohla navýšit zhruba na jednu miliardu korun.

Oddělení neonatologie a šestinedělí
Oddělení neonatologie a šestinedělí
Více fotek
  • Oddělení neonatologie a šestinedělí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1833/183274.jpg
  • Oddělení neonatologie a šestinedělí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1833/183275.jpg
  • Oddělení neonatologie a šestinedělí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1833/183277.jpg
  • Oddělení neonatologie a šestinedělí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1833/183273.jpg