Komárkův gigant KKCG se stal jediným vlastníkem Moravských naftových dolů

Praha - Jediným vlastníkem skupiny Moravských naftových dolů (MND) se dnes stal Holding KKCG podnikatele Karla Komárka. Holding odkoupil 62 procent dolů od akcionářů E.ON Ruhrgas International a Slovenský plynárenský priemysel, kteří tak MND opustili. Spory o doly trvaly čtyři roky a doprovázely je desítky soudních žalob. Prodej podílů firem E.ON a Slovenský plynárenský priemysel v MND schválil v květnu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Fúze podle něj nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.

Odhaduje se, že majetek, který si jednotlivé strany rozdělily, se pohybuje kolem 30 až 35 miliard korun. Dosud vlastnila 48,18 procenta Moravských naftových dolů společnost Europgas, která patřila rovným dílem KKCG a německé společnosti E.ON Ruhrgas. Dalších 51,82 procenta vlastnila společnost SPP Bohemia, která opět rovným dílem patřila Europgasu a Slovenskému plynárenskému priemyslu. Holding KKCG tak od E.ON získal zbývající poloviční podíl v Europgasu, podíl ve společnosti SPP Bohemia přenechal slovenskému partnerovi výměnou za akcie právě MND.

Komárkův holding nyní plánuje další rozvoj aktivit Moravských naftových dolů, mezi které patří zejména vyhledávání a těžba ropy a zemního plynu v ČR a ve světě. Firma bude také pokračovat ve výstavbě a provozování podzemních zásobníků plynu v ČR a ve střední Evropě a v servisní a vrtné činnosti pro ropný průmysl v Evropě.