Česká spořitelna v pololetí snížila zisk na 5,88 miliardy

Praha - České spořitelně, bance s největším objemem aktiv a počtem klientů v zemi, v pololetí meziročně klesl konsolidovaný čistý zisk o 6,8 procenta na 5,88 miliardy korun. Provozní zisk banky meziročně zaznamenal pokles o tři procenta na 12,98 miliardy korun. Pololetní výsledky dnes zveřejnil i vlastník spořitelny - rakouská bankovní skupina Erste Group. Tomu meziročně klesl čistý zisk o 4,1 procenta na 471,9 milionu eur (zhruba 11,7 miliardy korun). Provozní zisk Erste naopak meziročně vzrostl o 12,1 procenta na 1,991 miliardy eur (asi 49,4 miliardy korun).

Pololetní hospodářské výsledky České spořitelny jsou v meziročním srovnání ovlivněny zejména nárůstem tvorby opravných položek a poklesem zisku z některých obchodních operací na finančních trzích, které v loňském pololetí dosáhly mimořádné výše.

„Vidím tam dva základní faktory. Tím prvním je neustálé zhoršování kvality úvěrového portfolia, což je věc očekávaná, tím druhým je prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb v České republice,“ zdůraznil důvod poklesu zisku Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Video Komentář Petra Dvořáka
video

Komentář Petra Dvořáka

Komentář Petra Dvořáka

Výsledky České spořitelny

Gernot Mittendorfer, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny

„Zároveň rostla důvěra našich klientů a jejich spokojenost s kvalitou našich služeb zůstala na vysoké úrovni. Tyto faktory se pozitivně odrazily v nárůstu počtu transakcí a ve vyšším objemu vkladů.“

O tři procenta na 15,1 miliardy korun se v meziročním srovnání snížil také čistý úrokový výnos, hlavní zdroj příjmů banky. Pokles úrokových sazeb se projevil i ve velikosti čisté úrokové marže vztažené k úročeným aktivům, která se snížila z 4,2 procenta na 3,87 procenta.

Čisté příjmy banky z poplatků a provizí meziročně vzrostly o 8,6 procenta na téměř šest miliard korun. Zvýšily se zejména příjmy z úvěrových obchodů včetně prodeje doplňkových služeb. Vzrostly také příjmy z transakcí s cennými papíry a platebních karet. Čistý zisk z obchodních operací výrazně klesl o 38,6 procenta na 1,38 miliardy korun kvůli nižším výnosům z obchodování s cennými papíry, zejména dluhopisy ve druhém čtvrtletí.

„My jsme poplatky nezvyšovali - nárůst je hlavně kvůli tomu, že narůstají obchody s platebními kartami, servis24 či platební transakce,“ vysvětlila mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Krize snížila objem úvěrů

Kvůli nepříznivé hospodářské situaci klesl meziročně i objem klientských úvěrů o 1,1 procenta na 463,5 miliardy korun. Kvalita úvěrového portfolia spořitelny se dále zhoršovala, celková výše rezerv a opravných položek k úvěrům a pohledávkám vzrostla meziročně o více než 39 procent na 5,33 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 6,7 procenta na 705,8 miliardy korun.

„Erste Group pokračovala v úspěšném vývoji ze začátku roku 2010. Velkou oporou nám přitom byla vynikající hodnota provozního zisku, která byla i ve druhém čtvrtletí vyšší než jedna miliarda eur, pokračující stabilizace rizikových nákladů a postupné zlepšování fundamentálních hospodářských ukazatelů ve střední a východní Evropě,“ prohlásil k výsledkům mateřské společnosti České spořitelny předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Česká spořitelna
Česká spořitelna
Více fotek
  • Česká spořitelna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1835/183431.jpg
  • Pětitisícovka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1271/127012.jpg
  • Výsledky Erste Group Bank autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1835/183435.jpg