Nečas odmítl Drábkův návrh nižších slev daní pracujících důchodců

Praha - Představu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) o snížení slevy na dani pro pracující důchodce dnes důrazně odmítl premiér Petr Nečas (ODS). Podle předsedy vlády je návrh, o němž se Drábek zmínil v internetové diskusi, nepromyšlený a chybný. S nadsázkou je prý podle předsedy vlády možné říci, že „dobrý důchodce je pracující důchodce“.

„Plánujeme snížit slevu na dani u těch, kteří pobírají důchod,“ popsal Drábek v diskusi se čtenáři serveru iDnes.cz. „Nic podobného v koaliční smlouvě není a nebude ani ve vládním programovém prohlášení,“ reagoval však na jeho slova Nečas.

Pracující důchodce = dobrý důchodce

Podle Nečase by naopak měla být zájmem vlády i ministra práce co nejvyšší míra zaměstnanosti, včetně vyšší míry zaměstnanosti osob v důchodovém věku. „Mimochodem i vzhledem k vývoji na českém trhu práce, kde v následujících čtyřech až pěti letech ubude v práceschopném věku 150 000 lidí,“ připomněl premiér.

Počet zaměstnanců klesl od roku 2008 ze 4,1 milionu na 3,8 milionu osob. „To má své závažné dopady mimo jiné i v tom, že nám chybí asi 15 miliard ve vybraném sociálním pojistném,“ poznamenal Nečas. Proto je podle něj „vítaný“ každý, kdo pracuje a tím pádem platí pojistné.

Jaromír Drábek
Jaromír Drábek