Zakázka NATO: Ruské vrtulníky budou opravovat v Leteckých opravnách v Praze

Praha - Letecké opravny Praha vyhrály tendr na opravu čtyř dopravních vrtulníků Mi-17, vypsaný specializovanou agenturou Severoatlantické aliance. Cena kontraktu je v přepočtu 250 milionů korun. Podle vedení podniku se tak začíná rozjíždět projekt opravy všech ruských vrtulníků v alianci. Další kontrakty tak mají následovat.

Jedná se o první velkou zakázku NATO ohledně modernizace vrtulníků, která míří do Česka. Jde o opravu dvou maďarských a dvou bulharských dopravních strojů Mi-17, která se bude provádět v hangáru Leteckých opraven Praha. Modernizace jednoho vrtulníku trvá zhruba půl roku. V případě této zakázky se modernizace podle ředitele divize letadel LOM Praha Jiřího Hlůžete týká avionických systémů, navigačních systémů a komfortu pro piloty. 

Peter Jurík, náměstek ředitele divize letadel, LOM Praha

„Nikde kromě LOM Praha se tyto modernizace nedělají, jsme první na světě.“

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka


Letecké opravny věří, že je to teprve začátek. Ve vzdušných silách NATO totiž stále lítá více než 200 dopravních helikoptér ruské výroby. Ty mají hlavně alianční země z bývalého východního bloku. Vrtulníky Mi-17 používají ale také Britové a Američané. Modernizovat by je mohl právě LOM. Nicméně ministr obrany Alexander Vondra tvrdí, že to nebude jednoduché: „Je to boj o zakázky, tady jednotlivé členské země prosazují nemilosrdně své státní zájmy.“ 

Letecké opravny už byly pro českou armádu kompletně opraveny a vybaveny novými přístroji a třemi helikoptérami Mi-171. Ty už několik měsíců slouží v Afghánistánu. České modernizované vrtulníky budou v Afghánistánu létat minimálně do konce příštího roku. První spojenecké vojáky převezli ze základny Bagram do Kábulu letos 13. ledna.

Letecké opravny Praha - opravy vrtulníku Mi-17
Letecké opravny Praha - opravy vrtulníku Mi-17
Více fotek
  • Letecké opravny Praha - opravy vrtulníku Mi-17 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1839/183824.jpg
  • Vrtulník Mi-17 v Afghánistánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1839/183825.jpg