Stavebnictví v krizi - o práci může přijít až 25 tisíc lidí

Praha – České stavebnictví je zřejmě v největší krizi za posledních dvacet let. Zakázek je poskrovnu, a tak stavební firmy plánují propouštění. Pokud se potvrdí černé odhady analytiků, mohlo by o práci přijít až 25 tisíc lidí. Vyplývá to ze čtvrtletního průzkumu CEEC Research. Už tak nízkou poptávku navíc dál oslabují úspory státu.

Už od loňska trápí české stavaře nedostatek lukrativních zakázek. Ještě v lednu přitom manažeři společností v jejich počtu předpovídali jen poloviční propad, než jaký skutečně nastal. Staví se nejmíň za poslední desítky let. Život by to mohlo stát až pětinu tuzemských stavebních firem. „Je potřeba si uvědomit, že stavebnictví nejsou jenom dodavatelské firmy, ale jsou to i výrobci stavebních hmot, materiálů, a je situace, troufnu říct, ještě horší,“ míní prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Situace se přitom podle samotných stavařů nebude zlepšovat ani napřesrok. Světlo na konci tunelu by se mohlo rozsvítit až v roce 2012. Do té doby budou firmy bojovat o každou korunu.

Video Stavebnictví v krizi
video

Stavebnictví v krizi

V souvislosti s vládními škrty se stavební firmy dívají i po penězích soukromníků. Navrhují oprášit spolupráci státu a podnikatelů. Velké firmy můžou sáhnout do rezerv, to ale neplatí pro jejich menší konkurenty.