Poctivě splácíte? I tak můžete skončit v registru dlužníků

Praha – V registru dlužníků Solus už nebudou jen neplatiči. Od nového roku plánuje evidovat všechny úvěry, i ty řádně splácené. Díky takzvanému pozitivnímu registru tak na další peníze nedosáhnou ti, které by nová půjčka mohla zavést do dluhové pasti. Píší o tom Hospodářské noviny.

Takzvaný pozitivní registr pomůže hlavně bankám. Ty dostanou zase o něco víc informací o bonitě klienta, který u nich žádá peníze. Dozvědí se tak například, jaké úvěry posuzovaný žadatel už má, kolik měsíčně splácí a kolik mu zbývá doplatit. V registru budou i informace o schválených limitech na kreditních kartách a rovněž o schválených nebo odmítnutých žádostech o půjčku. „Vytvořením pozitivního registru chceme vyhovět potřebám našich členů, kteří chtějí možnost získat více dat pro posouzení bonity svých klientů,“ připustil šéf registru Jan Stopka.

Nový registr by měl přitom být výhodný i pro klienty bank. Finanční domy díky tomu snáze posoudí, zda si klient další úvěr může dovolit a zda bude zvládat splácení. „Je v zájmu klientů, abychom schopnost splácet dobře posoudili a nepůjčili jim peníze, když jim hrozí, že se dostanou do finančních problémů. Každý registr pomáhá kultivovat trh,“ řekl Roman Brychnáč z České spořitelny.

Video Reportáž Michala Keborta
video

Reportáž Michala Keborta

Reportáž Michala Keborta

3.8.2010

Pozitivní registr dlužníků

Solus není první, kdo s pozitivním registrem přišel. V Česku existují už dva jiné konkurenční registry dlužníků, kde lze klienty prověřit včetně informací o tom, jaké úvěry právě splácí - banky mají Bankovní registr klientských informací a úvěrové společnosti Nebankovní registr klientských informací. Oproti těmto seznamům ale Solus hlídá také nefinanční odvětví - například dluhy lidí u elektrárenských společností nebo mobilních operátorů.