Vkrade se do USA znovu recese? Greenspan varuje, že ano

Washington - Ekonomice Spojených států hrozí dvojitá recese. V televizním rozhovoru pro NBC to uvedl bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan. Dodal, že míra nezaměstnanosti v USA ještě určitou dobu zůstane v blízkosti současných 9,5 procenta. Greenspan nevidí žádný relevantní důvod, který by mohl s výší nezaměstnanosti zamíchat.

Ve Spojených státech podle Greenspana nastalo mírné hospodářské oživení, které si ale nyní dalo přestávku. „Pauza v mírném oživení působí jako kvazi-recese,“ prohlásil ekonom. Navíc ještě varoval před možností, že Spojené státy sklouznou zpět do skutečné recese. „Je to možné, pokud ceny domů klesnou,“ upozornil.

Zásadní změny k lepšímu v nezaměstnanosti a v ekonomickém vývoji čekat nelze. „Finanční systém je rozbitý, vidím, že stále přešlapujeme na místě,“ konstatoval Greenspan.

O budoucnost americké ekonomiky se obává i Bernanke

0„Máme před sebou ještě dlouhou cestu, než dosáhneme plného oživení ekonomiky. Řada Američanů stále bojuje s nezaměstnaností, zabavováním zadlužených nemovitostí a ztracenými úsporami,“ vyjmenoval hlavní příčiny, které brání výraznějšímu oživení ekonomiky, současný šéf Fedu Ben Bernanke.

Alan Greenspan stál v čele americké centrální banky v letech 1987 až 2006, kdy ho ve funkci vystřídal Ben Bernanke. Počátkem roku 2007 předpověděl jako jeden z mála hrozící hospodářskou recesi. Podle některých kritiků to byl ale právě Greenspan, jehož politika udržování nízkých úrokových sazeb přispěla k nafouknutí bubliny na hypotečním trhu, což následně vyústilo v globální finanční krizi a ekonomické zpomalení.