Fischerův poradce Mlynář míří do Kellnerovy PPF

Praha – Vladimír Mlynář, který pomáhal zvládat premiéru Janu Fischerovi úkoly kladené na jeho vládu a který má za sebou také bohaté zkušenosti z postu ministra informatiky, dává sbohem politice a přechází do soukromého sektoru. Od 1. srpna se stal členem vrcholného vedení skupiny PPF. V nové pozici s názvem Chief of Public and Government Affairs bude vytvářet komunikační strategii směrem k veřejnosti i ke státním institucím.

Mlynář má zkušenosti z žurnalistické i politické branže, právě tu druhou svým vstupem do PPF opouští. „Tímto svým rozhodnutím samozřejmě opouštím vlastní veřejné angažmá a v tomto ohledu je to v mém životě nepochybně velká změna. Činím tak ale po zralé úvaze a v přesvědčení, že možnost pracovat ve vedení PPF je neopakovatelnou šancí, jak mohu získat další cenné zkušenosti, naučit se nové věci a poznat zajímavé lidi,“ komentoval svůj nástup do PPF Mlynář.

„Vladimír Mlynář bude pro PPF přínosem. Jeho analytické a komunikační schopnosti a znalost veřejné správy i vládní administrativy pomohou skupině přesněji a aktivněji formulovat nové aktivity směrem k veřejnému sektoru a ke společnosti,“ uvedl spolumajitel PPF a další člen vedení skupiny Jiří Šmejc.

Z ministra poradcem

Vladimír Mlynář pracoval do letošního června jako šéfporadce premiéra Jana Fischera. I před tím byl jeho život nesmírně pestrý. Bývalý novinář má zkušenosti z nejvyšší politiky již od roku 1998, kdy se stal ministrem v úřednické Tošovského vládě. Od roku 2003 šéfoval resortu informatiky. Coby člen Unie svobody seděl ve Špidlově i v Grossově kabinetu, později radil například ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi.

O tom, že se Mlynář přidrží politického řemesla, se v poslední době bouřlivě spekulovalo. Hovořilo se například o tom, že by v podzimních volbách mohl kandidovat do Senátu. Kandidovat údajně měl za TOP 09. Tyto úvahy se však ukázaly jako liché.

Mlynář zažil leccos, i trestní stíhání

Bývalého ministra několik let sžíral i strach z kriminálu. Obviněn byl ve známé kauze Testcom, která se točila kolem portálu státní správy. Osvobozující verdikt si Mlynář vyslechl od pražského vrchního soudu, který konstatoval, že k žádnému trestnému činu nedošlo. „Vím o lidech, kteří stáli za tím, že jsem byl trestně stíhán a věc šla k soudu. Přestože policie to navrhovala odložit, tak státní zastupitelství nařídilo mě obvinit,“ vzpomíná Mlynář. Byli to podle něj lidé spojení s Českým Telecomem. „Soudy v Česku trvají strašně dlouho, u mě to bylo pět let – a to všichni spolupracovali,“ dodal Mlynář.

Mlynář novinářem

Vladimír Mlynář za sebou má ale také úspěšnou dráhu novináře. V devadesátých letech pracoval jako šéfredaktor týdeníku Respekt a moderoval diskusní televizní pořady. Za svou novinářskou práci obdržel dokonce několik cen. Před rokem 1989 patřil Mlynář k aktivním členům protikomunistické opozice, za což byl tehdejším režimem pronásledován.