Co zničil socialismus, obnoví eurodotace

Maříž – Jihočeská víska Maříž spadla za minulého režimu kvůli těsnému sousedství Rakouska do hraničního pásma. Její obyvatelé ji proto museli opustit. Domky se proměnily v ruiny, chátral i zámecký park. Život v osudem těžce zkoušené vesnici začali nadšenci obnovovat až po revoluci. Teď jí pomohou i miliony z Evropy. Nový život vdechnou zanedbanému zámeckému parku, který se díky nim změní v místo relaxace, odpočinku, ale i v nový turistický cíl.

Slávu mařížského zámku už dávno odvál čas. Na devastaci malebného objektu v kdysi ostře sledovaném hraničním pásmu stačilo sotva šedesát let. A stejně trpěl i park, který zámek, či spíše už jen jeho zbytek, obklopuje. Zajímavostí ukrytých v parku je dost na to, aby se jeho záchraně věnovala dostatečná pozornost. Více než 3 miliony korun z projektu Evropský park Bavorsko–Čechy napomohou obnově i pozdější údržbě zeleně. V samém počátku ale přispěl i jiný evropský projekt – Přírodní zahrady bez hranic. „Samozřejmě je to úžasná pomoc, je to důležitá pomoc,“ zdůraznila vedoucí projektu Martina Havlíčková.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Na plánu revitalizace parku se podíleli nejen odborníci, ale i lidé, kterým je park blízký. „(Projekt) vznikl na základě přání a požadavků lidí, kteří k němu mají vztah, ale s tím, že do koncepce mluvili odborníci jak z památkové ochrany, tak ochránci přírody,“ uvedla Havlíčková. Nechyběly ani konzultace se zahradním architektem.

Za evropské peníze rozkvetou na jihu Čech i další zahrady

Do projektu Přírodní zahrady bez hranic, který má do českých a rakouských vesnic přivést turisty, může každý. Užitečné informace, jak na to, i nezbytná přihláška jsou k dispozici na webových stránkách projektu.

Zámecký park v Maříži ale nebude jediný, který se díky eurodotacím vrátí do podoby, jež měl před sto lety. Malebnost přírodních zahrádek za domem a bylinkových před ním se vrací do řady obcí na jihu Čech, jihu Moravy i na Vysočině. I tady podobně jako v Maříži pomáhá projekt Přírodní zahrady bez hranic.

„Máme rozpočet zhruba 6,5 milionu na tři roky a z toho 75 procent je financováno z Evropské unie. Ty přírodní zahrady, které budou schopny se ukazovat veřejnosti, se stanou součástí sítě, která bude propagovaná v rámci zahradní turistiky,“ upřesnila koordinátorka projektu Martina Petrová. A první ukázková zahrada je už na světě. Vyrostla v Rudolfově u Českých Budějovic.

Zmíněné a evropskými fondy podporované projekty jsou prvoplánově zaměřené na péči o přírodní dědictví. Podporují ale i rozvoj venkova a turistického ruchu. A hlavně napomáhají setkávání lidí nejen přes státní hranice. Kromě vztahu k přírodě obnovují i společenský život v obcích, které byly železnou oponou odsouzené k zániku. A nejen tam. Na to, co je skutečná lidská pospolitost, se během totality zapomnělo i jinde.

Mařížský zámek
Mařížský zámek
Více fotek
  • Mařížský zámek zdroj: Milan Valek http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1846/184512.jpg
  • Mařížský zámek autor: ČT24, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1846/184513.jpg
  • Ukázková zahrada v Rudolfově u Českých Budějovic autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1846/184514.jpg