Zámek Potštejn získal díky europenězům reprezentativní park

Potštejn - Evropské peníze mohou pomáhat i zdánlivě menším projektům, jak dokládá oprava zámku Potštejn na Rychnovsku. Zámek patří rodině Nováčkových, která získala dotace na celkovou rekonstrukci desítky let chátrajícího a neudržovaného zámeckého parku. Barokní stavbu v Potštejně koupili manželé Nováčkovi před sedmi lety. Objekt, který léta sloužil jako školicí středisko komunistického Revolučního odborového hnutí, od té doby opravují a od roku 2006 postupně zpřístupňují.

„Zámek už je skoro opraven, jsme zhruba ve dvou třetinách a ještě nás čeká spousta práce,“ vysvětluje Zdeněk Nováček. Donedávna přitom zůstával uzavřený tříhektarový zámecký park z počátku devatenáctého století.

Park se v minulosti neudržoval, a proto místo nebylo příliš bezpečné. „Bylo to prostředí, které připomínalo spíše džungli. Šlo také o velké množství proschlých větví, které hrozily pádem,“ dokládá realizátor projektu obnovy parku Luděk Hojný.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Zámecký park se pro turisty otevřel teprve před několika týdny. Jeho obnova přišla na zhruba šest milionů korun, přičemž většina peněz přišla z evropských fondů. V parku bylo vysazeno zhruba 13 tisíc keřů a 50 kusů stromů. Majitel zámku Potštejn Zdeněk Nováček je zájmem o něj potěšen: „Hezké to tu bude za 30 až 50 let, ale lidé sem chodí už teď a účel to splnilo. V prvním měsíci jsme měli takovou návštěvnost, že nás to až udivilo.“

Luděk Hojný, realizátor projektu obnovy parku

„Je zde jasně vidět, že prostředky z Evropské unie nečerpají pouze státní instituce, ale že na ně mohou dosáhnout i běžní obyvatelé.“

Za evropské peníze začnou Nováčkovi opravovat i k zámku přilehlou budovu, která je součástí parku a ve které se dříve pálilo ovoce. V budoucnu, konkrétně je otevření plánováno na příští léto, zde budou výtvarné dílny.

Zámecký park v Potštejně
Zámecký park v Potštejně