Obnovená premiéra NERVu: Většina expertů zůstává

Praha – Obnovená Národní ekonomická rada vlády (NERV) má za sebou své první jednání. Podle premiéra Petra Nečase je zadáním rady nastartování ekonomického rozvoje a zajištění dlouhodobých systémových změn, které České republice a jejím občanům umožní konkurovat v globálním světě. NERV by se měl zabývat hlavně problematikou stabilizace veřejných rozpočtů, důchodovou reformou nebo způsobem zadávání veřejných zakázek. Složení NERVu zahrnuje 15 členů, devět z nich již zasedalo v předchozí radě. Nynější koaliční vláda Petra Nečase schválila obnovení rady na svém zasedání ve středu.

„Vláda si uvědomuje, že nemá patent na rozum a že potřebuje silnou kvalifikovanou a kompetentní zpětnou vazbu. A tato skupina nestranických expertů je schopna tuto vazbu poskytnout. Chceme být vládou, která naslouchá respektovaným ekonomickým odborníkům,“ uvedl premiér.

V rámci NERVu vznikne šest projektových týmů zaměřených na zlepšení jednotlivých oblastí ekonomiky. NERV se bude navíc na rozdíl od předchozího volebního období scházet pravidelně, a to jednou měsíčně. Jednotlivé projektové týmy se budou soustředit na veřejné finance a jejich stabilizaci, důchodovou reformu, boj proti korupci a transparentnost veřejných zakázek, ekonomickou politiku EU a regulatorní legislativu, udržení konkurenceschopnosti země a podporu podnikání. Rozdělení členů NERVu do jednotlivých týmů bude podle Nečase oznámeno do dvou týdnů.

Video Obnovený NERV
video

Obnovený NERV

Obnovený NERV

0508

Petr Zahradník o NERV

První schůzka Národní ekonomické rady vlády

Petr Nečas

„Chceme zastavit zadlužení země, modernizovat a oživit ekonomiku. Potřebujeme k tomu pomoc a hlas předních odborníků. Chceme se u hlavních změn vyhnout chybám a současně se nechceme tvářit, že jsme snědli všechnu moudrost. NERV je expertní a nezávislý orgán a chceme jej využít i ke zpětné vazbě a oponentuře vůči návrhům ministerstev a vlády.“

Dříve byl NERV desetičlenný, devět osob zůstává a šest je doplněno

NERV na začátku roku 2009 ustavila jako odborný poradní a konzultační orgán tehdejší vláda Mirka Topolánka. Jejím trvalým úkolem bylo hledat návrhy a recepty, jak udržet českou ekonomiku v růstu. Měla deset členů a její činnost řídil premiér. Svou funkci splnila, když v září 2009 předložila závěrečnou zprávu. Nyní je úkolem NERVu poskytnout kabinetu kvalifikovanou a kompetentní zpětnou vazbu v řešení současných ekonomických otázek. Devět z patnácti členů bývalého orgánu přitom zůstává stejných.

Kdo v NERVu zasedne?

Stejně jako v původní radě zasedne i v této například poradce americké investiční banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý, prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok nebo hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Nově se tu objeví Vladimír Bezděk, který letos od ledna do června vedl poradní expertní skupinu zaměřenou na přípravu důchodové reformy. Členem NERVu se také stane Eduard Janota, který v předchozí Fischerově úřednické vládě zastával post ministra financí.

Dalšími nováčky se stanou člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny Pavel Kysilka a vedoucí vědecký pracovník Národohospodářského ústavu Akademie věd Lubomír Lízal. Dalšími členy rady budou akademický ekonom Daniel Münich a hlavní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Jednotlivé týmy NERVu budou mít podle premiéra i zajištěno zázemí a jejich činnosti se budou účastnit i ekonomičtí ministři vlády: „Jako druhou stranu stolu k NERVu vidím poradu ekonomických ministrů, která se bude také pravidelně scházet.“

Členové NERVu

 • Vladimír Bezděk
 • Vladimír Dlouhý
 • Eduard Janota
 • Pavel Kohout
 • Pavel Kysilka
 • Lubomír Lízal
 • Michal Mejstřík
 • Daniel Münich
 • Jan Procházka
 • Jiří Rusnok
 • Tomáš Sedláček
 • Jiří Schwarz
 • Jiří Weigl
 • Petr Zahradník
 • Miroslav Zámečník