Počet nezaměstnaných se v USA nemění, očekávaný nárůst se nekonal

Washington - Ani červenec nezamíchal kartami v počtu amerických nezaměstnaných. Jejich zastoupení ve Spojených státech zůstalo za červenec na 9,5 procentech, uvedlo dnes americké ministerstvo práce. I když soukromý sektor vytvořil 71 000 nových příležitostí, ekonomika jako celek mimo zemědělský sektor ztratila 131 000 míst.

Americká ekonomika pokračuje ve stagnaci pracovních příležitostí již druhý měsíc za sebou. Soukromý sektor nevytvořil tolik míst, jak se očekávalo, a veřejný sektor přišel o dočasná místa, která vznikla kvůli sčítání lidu. Jednalo se o 143 000 pozic.

Zpráva přinesla několik nmilých překvapení. Společnosti omezily najímání dočasných zaměstnanců, které se považuje za ukazatel budoucího vývoje v přijímání stálých pracovníků. Práce pro vládu ubývá rychleji, než se předpokládalo, a není to jen kvůli konci sčítání obyvatel.

Analytici očekávali, že celkový počet míst klesne o 65 000, ale od soukromé sféry očekávali 90 000 nových pozic. Nezaměstnanost sice zůstala na 9,5 procenta, ekonomové ale předpovídali nárůst na 9,6 procenta. Míra se nezměnila hlavně díky tomu, že více lidí vypadlo ze statistiky pracovních sil, když přestali práci hledat.

Nezaměstnanost v USA
Nezaměstnanost v USA