Kalousek útočí na další daňové slevy, tentokrát u příjmů fyzických osob

Praha - Od roku 2011 se mají podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob. Výrazně by dle návrhu ministerstva financí, který má k dispozici server Aktuálně.cz, kleslo zejména daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Kalousek zároveň dodává, že škrty zdaleka nebudou tak dramatické, jak vyplývá z materiálu zaslaného do vnějšího připomínkového řízení.

 

„Bohužel v návrhu jsme udělali chybu, za kterou se teď všem omlouváme,“ uvedl v pondělí ráno Kalousek. „Místo snížení slevy o 240 korun měsíčně, jak ji zmiňuje materiál ministerstva financí, má sleva klesnout jen o 240 korun ročně,“ vysvětlil šéf resortu.

Dalším znevýhodněním je snížení základní slevy na každého poplatníka, a to o stokorunu měsíčně. Tu může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy. Roční sleva by tak klesla z 24 800 na 23 600 korun, jak potvrzuje Kalousek: „Ano, to je v návrhu napsáno správně.“

Snížením slev získá státní rozpočet přes pět miliard korun

Podle šéfa českých financí získá snížením obou slev státní rozpočet přes pět miliard korun, z toho 4,6 miliardy díky nižší slevě na poplatníka. V návrhu, který podle Kalouska obsahuje chybu, přitom ministerstvo počítá s příjmem 10,4 miliardy korun. Téměř šest miliard totiž mělo ušetřit výrazné snížení slevy na dítě. Pokud nakonec půjde jen o 240 korun ročně, a nikoliv měsíčně, získá stát místo toho jen půl miliardy.

V návrhu Kalousek zároveň uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných financí. V návrhu je zdůrazněno, že tzv. sleva na dítě od ledna 2008 výrazně skokově vzrostla, což tehdejší Topolánkova vláda zdůvodňovala především zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví. Daňová sleva tehdy vzrostla z 6000 korun ročně na 10 680 ročně.

Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí

„V současné době, kdy tento institut doznává významného omezení, je navrhováno částečné snížení uvedené slevy na dítě, respektive daňového zvýhodnění. Snížení odpovídá poplatkům za osm návštěv u lékaře, které už nyní děti neplatí.“

Poslanci rozhodli o dalším zvýšení slevy na jaře loňského roku v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Sleva vzrostla z 10 680 na 11 604 korun ročně. Podzimní úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty překvapivě toto zvýšení nezrušil - podle Janotova vyjádření šlo spíše o omyl.

Rodiče mohou zvýšenou slevu - 11 604 korun ročně či 967 korun měsíčně - poprvé využít až za zdaňovací období roku 2010, tedy v daňovém přiznání podávaném v prvních měsících roku 2011. Pokud jim slevu strhává přímo zaměstnavatel v měsíční mzdě, zaznamenali ji na výplatní pásce už za letošní leden.

Na slevu dosáhne, respektive si ji může odečítat z daní vždy jen jeden z rodičů. Podmínkou je, že vyživuje dítě žijící ve společné domácnosti, maximálně do 26 let věku. Uplatnit ji může na každé z dětí splňujících tyto podmínky. Kdo tedy vyživuje tři děti, může si nyní odečíst z daní 34 812 korun ročně, o 720 korun méně by to bylo po Kalouskových škrtech.