Pošta změní od září ceny zahraničních zásilek, dopisy podraží

Praha - Za obyčejné zásilky do zahraničí zaplatí lidé využívající služby České pošty od září jiné ceny. Podání zásilky do 250 gramů většinou podraží, zatímco doručení těžších předmětů naopak zlevní. Například cena známky na dopis do evropských zemí stoupne ze 17 na 20 korun, mimo Evropu pak z 18 na 21 korun.

O pět korun - tedy nejvíce - podraží poslání zásilky do 100 gramů. Její doručení po Evropě vyjde nově na 35 korun a mimo Evropu na 40 korun. Naopak kilogramová zásilka poslaná prioritně do zemí mimo Evropu vyjde na 230 korun místo současných 260 korun, poslání stejné zásilky v pomalejším ekonomickém režimu zlevní o 45 korun.

Marta Selicharová, mluvčí České pošty

„Důvodem je změna nákladů, které poště účtují poštovní operátoři sdružení ve skupině REIMS. Jde v podstatě o narovnání cen, které vychází z dohody evropských pošt o tarifech pro příchozí a odchozí zásilky.“

„Hlavním důvodem bylo zvýšení terminálních sazeb, které Česká pošta musí platit ostatním zahraničním poštám,“ uvedla také ředitelka odborů ekonomické regulace ČTÚ Miluše Šilerová.

Ceník za doručování zásilek do ciziny pošta naposled měnila na začátku roku 2008. Podobně jako nyní zdražily lehčí zásilky, naopak zlevnily ty s větší hmotností.