S odstraňováním následků povodní pomohou nezaměstnaní

Praha – Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) má práci pro nezaměstnané. Podle dnešního vydání Lidových novin vzkázal úřadům v postižených oblastech, aby na úklid po záplavách nasazovali co možná nejvíce lidí bez práce. Stát se ale prohne. Za úklidové práce totiž bude muset většině nezaměstnaných řádně zaplatit. Ministr proto chystá změny. Do veřejně prospěšných prací by se už od příštího roku měli bezplatně zapojovat všichni nezaměstnaní, jinak přijdou o dávky. Zatím musí alespoň 20 hodin týdně zdarma odpracovat jen lidé, kteří jsou bez práce delší dobu a pobírají příspěvek v hmotné nouzi.

Nemáte práci? Půjdete pomáhat s úklidem po povodních, vzkázal Drábek nezaměstnaným. Většina lidí bez práce si tím vylepší svůj příjem. „Za vykonání pracovní výpomoci náleží každému peněžní náhrada,“ uvedla ředitelka úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.

Ministerstvo se prohne

Ředitelka úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková

„Starostové postižených obcí také mohou od středy žádat o umístění dalších nezaměstnaných na veřejně prospěšných pracích, a to na omezenou dobu tří měsíců.“

Ministerstvo poskytne na pomoc občanům v záplavami postižených oblastech v Libereckém a Ústeckém kraji 50 milionů korun. Jsou určené na výplatu mimořádných dávek v hmotné nouzi, ale i na mzdy pro nezaměstnané, které kraj zapojí do úklidu a likvidace škod po povodních. Dalších osm milionů dá podle ní liberecký úřad práce na veřejně prospěšné práce. „K dispozici máme asi osm milionů, díky tomu mohou obce zaměstnat více než 200 lidí,“ dodala Sadílková.

Kdo bude chtít podporu, bude muset státu pomáhat

Už příští rok by ale nezaměstnaní mohli pomáhat zdarma. „Plánujeme, že se nezaměstnaný automaticky do veřejné služby zapojí. Když odmítne, budeme to vnímat tak, že požaduje pomoc od státu, ale není ochoten se do práce zapojit. A podle toho ho také oceníme na sociálních dávkách,“ řekl Drábek.

V současnosti musí v zájmu získání dávek v hmotné nouzi odpracovat alespoň 20 hodin týdně ve veřejné službě ti, kteří jsou na úřadech práce registrováni více než šest měsíců. To chce Drábek změnit. Plánuje také zvýšit rozdíl ve výši vyplácených dávek těm, kteří jsou ochotni pracovat nad rámec povinného počtu hodin.

Drábek připomněl, že rozdíl v dávkách hmotné nouze mezi lidmi, kteří odpracují pouze povinných 20 hodin veřejné služby, a těmi, kteří pracují více, je dnes 1 500 korun. Tento rozdíl podle něj není dostatečně motivující, musí být vyšší. Na novele zákona chce ministr začít pracovat ještě letos. „V průběhu příštího roku by opatření mělo vstoupit v platnost,“ dodal.

Nezaměstnaní si vydělají tři tisíce navíc

V Libereckém kraji zaměstnávaly města a obce na konci července na veřejně prospěšných pracích 630 nezaměstnaných. Úřad práce na každého z nich obcím dával 9 000 korun měsíčně. „Na pomoc při povodních jsme příspěvek zvýšili na 12 000 korun,“ řekla Sadílková. Nárok na tutu podporu má podle ní 57 měst a obcí, které byly v Libereckém kraji povodní postiženy.

V současnosti je v Česku 505 284 nezaměstnaných. Do veřejně prospěšných prací se v červnu zapojilo jen 14 000 z nich.

Lidé pomalu odklízejí následky povodní.
Lidé pomalu odklízejí následky povodní.