Dobeš: Na sportu se šetřit nebude

Praha – Ministr školství Josef Dobeš (VV) se nechce vzdát peněz, které míří do sportu. Tvrdí totiž, že v této oblasti neexistuje prostor pro krácení státní podpory, a chce proto udržet současný objem peněz pro sport. Takové závěry vyšly z ministrova pondělního jednání s předsedou Českého svazu tělesné výchovy a sportu (ČSTV) Pavlem Kořanem a předsedou Českomoravského fotbalového svazu Ivanem Haškem.

Sport by mohly podpořit příjmy z reklam České televize

Právě Český svaz tělesné výchovy a sportu minulý týden důrazně apeloval na stát, aby se začal vážně zabývat otázkami financování sportu a prosadil navýšení rozpočtu. Žalostná ekonomická situace by totiž prý mohla mít v příštích letech pro sport fatální následky. Se zástupci sportu se proto ministr shodl na potřebě pracovat na novele loterijního zákona a na novém zákoně o podpoře sportu. Ministerstvo míní, že by novým zdrojem mohly být například příjmy z reklam České televize.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy:

„Po diskusi se obě strany shodly na klíčových úkolech, na kterých budou společně pracovat v nadcházejících týdnech a měsících, s cílem nedopustit rozpad systému péče o sport a posílit jeho podporu.“

Společná pracovní skupina pak co nejdříve připraví návrh novely loterijního zákona. Dále by měla být zahájena příprava nového zákona o podpoře sportu, do které by chtěly obě strany zapracovat jako oficiální zdroj příjmy z reklam České televize. Pro tento návrh budou hledat politickou podporu.

Ministerstvo už společně se sportovními organizacemi pracuje na novém konceptu podpory sportu delší dobu. Některé návrhy představil náměstek pro sport Jan Kocourek už v lednu, v době, kdy byla ministryní ještě Miroslava Kopicová. Tehdy například řekl, že by sport mohl získat peníze ze zdravotního pojištění, z autorských práv a změnou loterijního zákona.

Sport ve škole
Sport ve škole